fbpx
0.8 C
Skopje

Тактичка вежба на АРМ на полигонот Криволак

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Армијата на Република Македонија со изведба на тактичка вежба со боево гаѓање „Засилен механизиран пешадиски баталјон во напад“ што се одржа денеска на армискиот полигон Криволак, го прикажа нивото на обученост и извежбаност на своите припадници во извршување на офанзивни операции на поголеми здружени состави од повеќе нејзини единици.

– Приказот на мерките и процедурите во извршување на борбените постапки во сложени услови на воиштето, со употреба на голема огнена моќ ја претстави подготвеноста на АРМ за исполнување на уставната мисија за заштита на територијалниот интегритет и суверенитет, но и за сите предизвици кои се очекуваат од НАТО предводените операции, се вели во соопштението од Армијата на Република Македонија.

На вежбата присуствувал и претседателот на Република Македонија и Врховен командант на Армијата, Ѓорге Иванов, кој во обраќањето пред припадниците на АРМ оддал признание за професионалното однесување, високата мотивираност, покажаните вештини и обученост не само за беспрекорно изведената вежба, туку и за сите ангажирања на припадниците на АРМ во справувањето со елементарните непогоди.

– Како Врховен командант секогаш сум настојувал да го добиете она што ви припаѓа. Вам ви се неопходни современи услови и современи средства за војување и спротивставување со предизвици кои се доминантни во 21 век. Посакувам и во иднина сето ова знаење и сите овие вештини да ги користите за да ја оправдате довербата која во вас ја имаат македонските граѓани, кои немаат можност ова да го видат, но ве гледаат кога помагате и се соочувате со елементарни непогоди, кога им помагате при поплави и пожари. Затоа, таа доверба кон вас е толку голема, порача македонскиот претседател.

На тактичката вежба со боево гаѓање учествуваа повеќе од 800 припадници на АРМ во јачина на механизиран пешадиски баталјон од 1. мпбр, засилен со други единици од бригадата, полкот за специјални операции и воздухопловната бригада.

Согласно сценариото тие прикажале синхронизирани постапки во справување со терористичка група со употреба на огнена подготовка од повеќе видови на артилериски орудија и хеликоптерите МИ 17, потиснување на непријателот, уфрлување на тимови од специјалните единици за неутрализирање на раководни старешини, но и евакуација на повредени и други постапки.

На гаѓањето покрај највисоките воени авторитети, претседателот на Република Македонија и Врховен командант на армијата, Ѓорге Иванов, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, началникот на ГШ на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски, генералите во АРМ, присуствуваа пензионирани генерали, команданти на единиците во АРМ, асоцијацијата на воени аташеи, НАТО советодавниот тим и голем број други поканети гости.

Извор: А1 On

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...

Еkс сопругата на екс директорот си го промени презимето на фејсбук и инстаграм: Еве како се презива сега

Агенса Ораноска, поранешната сопруга на екс-директорот на АЕК, Роберт Орданоски го промени презимето на профилите на „Фејсбук“ и на „Инстаграм“, два дена откако Орданоски...

ШOK ПРЕД ХОТЕЛОТ НА ЏОКОВИЌ: Српски навивач сакаше да оди во собата на Ноле, реагираше ПОЛИСИЈА (ВИДЕО)

Правилата се прилично строги и тенисерите не можат да го напуштат хотелот, освен кога одат на тренинг. И додека Новак одмараше во својата соба,...
- Advertisement -