fbpx
-3 C
Skopje

Тест од 1959-та: Што кажува за вас начинот на којшто ја држите цигарата

АКТУЕЛНО

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: Заев радикално влегол во зближување со Бугарија и за тоа треба да се награди македонската влада со почеток на преговорите...

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека во Бугарија секој става акцент на нешто повеќе. „Таму има големо негативно...

Љубчо Георгиевски: Бугарите немаат чувство за тоа што се случува кај нас, ветото е одземање на перспективата не само на Македонците

Љубчо Георгиевски вечерва во „Клик Плус“ ја коментираше изјвата на Али Ахмети дека „Албанците треба да застанат рамо до рамо со Македонците“ за спорот...

Јоци: Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази

Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази - ,,едно општество за сите". Се...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Денес секој знае за опасноста од пушењето цигари. Но, 50-тите биле различно време кога рекламирањето и културниот притисок да пушите биле силни. Пушењето било симбол за софистицираност и воглавно луѓето не биле свесни за негативните последици.

Овој текст е од списанието „Caper Magazine“ од 1959-та година и покажува неколку примери за она што го забележал психоаналитичарот доктор Вилијам Неутра. Според неговата анализа, начинот на којшто ја држите цигарата може да открие детали за вашиот карактер, расположение и несигурности. Па, доколку сте пушач, дали се препознавате?

1. Жената е несигурна и страв ѝ е да не ја изгуби цигарата. Веројатно цврсто се држи за нејзиниот сопруг

Фото

2. Типично држење на девојка на која ѝ е здодевно на состанокот. Мора да се концентрира на филтерот за да не се проѕева

Фото

3. Доктор Неутра сметал дека овој маж е интелектуалец, интелигентен и замислен лик

Фото

4. Не можете да се потпрете на оваа личност. Таа е слаба, тешко се живее со неа и склона е кон лажење

Фото

5. 5. Многу напната личност, директна и понекогаш тврдоглава

Фото

6. 6. Добра личност што сака да живее „на висока нога“

Фото

Продолжува на следниот линк (извор) Кафепауза – ОВДЕ 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вакцината против ковид ќе биде задолжителна за сите што сакаат да летаат со авион

Извршниот директор на авиокомпанијата „Квантас“ (Qantas), Алан Џојс, изјавил дека луѓето кои ќе сакаат да летаат со нивната компанија, ќе мора да докажат дека...

Joванka не беше единствената љубов на Тито: Еве во кој бил заљубен маршалот

Во Социјалистичка Федеративна Република Југославија денеска се славело Ден на младоста и роденденот на претседателот Јосип Броз Тито. За политичките потези на поранешниот лидер...

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското...

100 илјади долари за еден биткоин? Инвеститорите очекуваат златна треска

Биткоинот да расте пет пати годишно и да достигне 100 000 американски долари? Звучи скоро скандалозно, но ова е реална прогноза на некои големи...

Why is Switzerland the best country in the world?

What makes Switzerland such a good country? They are rich Depending on whose estimates you trust, Switzerland ranks eighth or ninth in the world when...
- Advertisement -