fbpx
-6 C
Skopje

Трамп испрати писмо и до Александар Вучиќ: Го ценам вашето лидерство, ќе ми биде драго да бидете гостин во Белата куќа

АКТУЕЛНО

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: Заев радикално влегол во зближување со Бугарија и за тоа треба да се награди македонската влада со почеток на преговорите...

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека во Бугарија секој става акцент на нешто повеќе. „Таму има големо негативно...

Љубчо Георгиевски: Бугарите немаат чувство за тоа што се случува кај нас, ветото е одземање на перспективата не само на Македонците

Љубчо Георгиевски вечерва во „Клик Плус“ ја коментираше изјвата на Али Ахмети дека „Албанците треба да застанат рамо до рамо со Македонците“ за спорот...

Јоци: Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази

Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази - ,,едно општество за сите". Се...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Кабинетот на шеф на српската држава денеска го објави писмото на американскиот претседател Доналд Трамп до Александар Вучиќ, кое е речиси идентиочно со писмото  испратено и до косовскиот претседател Хашим Тачи.

Трамп во писмото до Вучиќ изразува задоволство од средбата во Париз за време на прославата на Денот на примирјето.

– САД го ценат вашето лидерство, особено во обезбедувањето целосна нормализација на односите со Косово. Со оглед на тоа што влегувате во последната фаза на договорот со Косово, што ќе доведе до долго посакуваниот мир во регионот, јас ве охрабруваме да го искористите предностите на овој момент и да го употребите вашето политичко лидерство за донесување одлуки кои ќе ги задоволат интересите на двете земји. Би била голема штета да ја пропуштајте оваа единствена можност за мир, безбедност и економски раст, се посочува во писмото на американскиот до српскиот претседател.

Трамп апелира до двете страни да постигнат договор за нормализација што е можно побрзо.

– Мирните и продуктивни односи меѓу Србија и Косово ќе бидат пресвртница за регионот. САД се подготвени да помогнат во тоа, наведува Трамп.

Писмото завршува со пораката дека „Таквиот договор е на дофат на раката. Ќе ми биде драго да ве угостам, Вас и претседателот Хашим Тачи во Белата куќа за да го прославиме она што претставува историски договор“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вакцината против ковид ќе биде задолжителна за сите што сакаат да летаат со авион

Извршниот директор на авиокомпанијата „Квантас“ (Qantas), Алан Џојс, изјавил дека луѓето кои ќе сакаат да летаат со нивната компанија, ќе мора да докажат дека...

Joванka не беше единствената љубов на Тито: Еве во кој бил заљубен маршалот

Во Социјалистичка Федеративна Република Југославија денеска се славело Ден на младоста и роденденот на претседателот Јосип Броз Тито. За политичките потези на поранешниот лидер...

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското...

100 илјади долари за еден биткоин? Инвеститорите очекуваат златна треска

Биткоинот да расте пет пати годишно и да достигне 100 000 американски долари? Звучи скоро скандалозно, но ова е реална прогноза на некои големи...

Why is Switzerland the best country in the world?

What makes Switzerland such a good country? They are rich Depending on whose estimates you trust, Switzerland ranks eighth or ninth in the world when...
- Advertisement -