fbpx
-0.5 C
Skopje

Велат за ВМРО дека…

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Велат за ВМРО дека била (про)бугарска организација. Првото име на Организацијата било БМОРК (Б’лгаро-Македоно-Одрински револуционен комитет), ако не верувате прочитајте, а ако ве мрзи да читате видето го видеото од емисијата на Васко Ефтов со гостин академик Иван Катарџиев. Академикот убаво си кажува. Прочитајте нешто и за Бугарската егзархиска машка гимназија во Солун, расадникот на Организацијата. Видете ја поврзаноста на Бугарската егзархија со Организацијата. Побарајте ги мемоарите и спомените на војводите и комитите. Таму е кажано се.

Велат за ВМРО дека била масонска организација. За тоа дека голем број масони биле дел од врвот и елитата на Организацијата се знае одамна. Според архивот на софиската масонска ложа „Светлина“, првиот секретар на Организацијата, Дамјан Груев бил масон. Масони исто така биле: Александар Протогеров, Наум Томалевски, Георги Баждаров, Кирил Прличев, Симеон Радев, Андреј Љапчев, Димитар Ризов, Наум Туфекчиев и др…

Велат за ВМРО дека била фашистичка организација. Организацијата никогаш не била фашистичка според својата идеологија. Во периодот 1893-1908 дури преовладувале социјалистичките идеи. Гоце Делчев например е исклучен од Софиското воено училиште заради учество во социјалистички кружок. Со повторното активирање на Организацијата во 1919 година, таа застанува на антилевичарски позиции. Во отворен конфликт е со БКП и БЗНС, но тоа не ја прави оваа организација фашистичка. Да, нејзините начини за решавање на проблемите биле крути, но да не забораваме дека се работи за времето помеѓу двете светски војни, кога на мода биле пресметките, а не дебатите. Светот само што излегол од една војна и цврсто чекорел кон следната. Во врска со контактите, соработката на Иван Михајлов со хрватските усташи и тврдењата за негова соработка со италијанските и германските тајни служби нема друго објаснување освен тоа што последниот лидер на ВМРО бил подготвен и на сојуз со „ѓаволот“ за да ги постигне целите на Организацијата. Кои биле тие цели? Разгледајте во кој период борбата била за Автономна Македонија и кога таа борба еволуира во стремеж и саможртва за Независима Македонија.

Велат дека ВМРО и донела само црнила на Македонија. Организацијата е во основата на сѐ за денешна република Македонија. Да не постоеше Организацијата, Гоце, Даме, Питу и Сандански немаше да бидат спомнати во химната на Македонија. Немаше ни да има посебна македонска химна. Македонија ќе беше Јужна Бановина и официјално. Да не беше Организацијата, немаше да го има Илинден, немаше да го има подвигот на Мечкин Камен. Да не беше Организацијата немаше да ја има „Изгреј зора на свободата“ и немаше да имаат што да пејат АСНОМ-ци. Да не беше Организацијата, немаше да го има подвигот и симболот на саможртвата во името на една заедничка цел. Да не беше Организацијата немаше да ја има Македонија, како факт на светската политичка карта.

Пишува: Батко Тане

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГНЕСА: Не правев естетски корекции: По интимност од скоро 20 години, нормален маж нема да ја нарече сопругата „фотошоп барбика“

Агнеса Органџиева, поранешната сопруга на Роберт Орданоски отворено во јавноста зборува за нејзиниот брак со екс-директрот на АЕК. Во последното интервју за ММС вели...

Васко Ефтов: Заев не сака Влада со ВМРО-ДПМНЕ, тој си го сака Мицкоски во Белата палата

Ако сакаше ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, мораше да направи дисконтинуитет со груевизмот. Се додека не се направи дистанцирање од Груевски, овој Зоран...

Дневен хороскоп: Еден знак се наоѓа во тешка ситуација

ОВЕН Се обидувате со нови, поинакви и револуционерни идеји да го подигнете нивото на работата. Моментално нема резултати. Брачниот однос е стабилен. Партнерот е...

Убава вест: И оваа година државата ќе доделува ваучери за одмор на вработените со ниски приходи

И оваа година државата ќе продолжи да им доделува ваучери за одмор на работниците со ниски приходи во домашните туристички капацитети, соопшти денеска министерот...

Заев: Градоначалниците да не ми изигравaaт локални шерифи и да им служат на граѓаните достоинствено

Градоначалниците да не ми изиграваат локални шерифи и да им служат на граѓаните достоинствено, порача премиерот Зоран Заев откако беше запрашан од новинарите како...
- Advertisement -