fbpx
26.8 C
Skopje

(ВИДЕО) Нокаут во Европската комисија: Слушнете го јазикот на кој се обрати министерката Дескоска

АКТУЕЛНО

Министерката Рената Дескоска е дел од тимот кој го започна скрининг процесот на Македонија кон ЕУ, што доаѓа по пауза од 13 години и е чекор напред кон остварување на патот кон Европската Унија.

На само три денови пред референдумот, каде ќе се гласа за промена на Уставното име со цел влез во ЕУ и НАТО, Дескоска од седиштето на Европската комисија се обрати на македонски јазик.

Со овој потег министерката веројатно сака да ги расчисти сите дилеми околу тоа дали ќе биде признат нашиот јазик при изгласување на договорот со Грција на 30-ти септември.

Од она што може да се забележи на видеото, едно е јасно – македонскиот јазик не се менува, односно останува да постои!

Обрaќање на македонски јазик во седиштето на Европската комисија:

Обрaќање на македонски јазик во седиштето на Европската комисија:

Posted by Рената Дескоска on Thursday, September 27, 2018

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -