fbpx
22.8 C
Skopje

Водителката на „Ал Џазеира“ до советникот на Заев: Ние знаеме колку излегоа, а тоа не е мнозинството кое е потребно за успешен референдум

АКТУЕЛНО

Специјалниот советник на Зоран Заев, Бојан Маричиќ, ги убедуваше водителите на светската телевизиска мрежа „Ал Џазеира“ дека 36 % отсто од потребни 50 проценти + 1 е всушност мнозинство граѓани кои излегле да гласаат на референдумот во Македонија.

На ова, вчудоневидена од одговорот реагираше и водителката на „Ал Џазеира“ која го замоли Маричиќ да не се обидува да ги извртува фактите, и впрочем дека само 36% излегле на референдумот, додека огромното мнозинство односно 50 % од избирачите не се изјасниле односно не успеале да го обезбедат то потребно мнозинство.

Бојан да ги разгледаме фактите. Излегле 36 % од граѓаните, значи немате обезбедно ниту 50 % од избирачите. На ова советникот на премиерот Заев рече дека тоа е така бидејќи најголемата опозициска партија го бојкотирала референдумот бидејќи имала страв да ги повика да гласаат бидејќи ќе изгубеле.

When you have no idea what's going and you get made to look like a complete fool.Footage Courtesy Aljazeera English The Stream

Posted by Macedonian Coalition on Friday, October 5, 2018

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -