fbpx
5 C
Skopje

Вонредна прогноза – Циклон доаѓа кон Македонија – лоши вести за викендов

АКТУЕЛНО

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: Заев радикално влегол во зближување со Бугарија и за тоа треба да се награди македонската влада со почеток на преговорите...

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека во Бугарија секој става акцент на нешто повеќе. „Таму има големо негативно...

Љубчо Георгиевски: Бугарите немаат чувство за тоа што се случува кај нас, ветото е одземање на перспективата не само на Македонците

Љубчо Георгиевски вечерва во „Клик Плус“ ја коментираше изјвата на Али Ахмети дека „Албанците треба да застанат рамо до рамо со Македонците“ за спорот...

Јоци: Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази

Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази - ,,едно општество за сите". Се...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Во текот на утрешниот саботен ден над северозападна европа ќе се формира циклонски систем кој ќе влијае на времето во поголем дел од Европскиот Континент а особено во недела како и на почетокот од следната недела истиот систем ќе влијае на времето и во нашата држава па така очекуваме и локална и тоа особено изолирана појава на повремен локален дожд и услови за појава на грмежи а ќе продолжи да дува и слаб до умерен ветер претежно од југоисточен правец, анализира Славчо Поповски.

И покрај ова ќе има сончеви период и ќе биде релативно топло за овој дел од годината и максималните дневни температури во текот на следните денови ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 27 степени.

И најновите анализи покуваат дека првата половина на овој месец ќе помине во релативно топло време но и со локална и повремена дестабилизација на атмосферата.

Да напоменеме дека услови за краткотраен локален дожд ќе има и утре (сабота) во западните планински предели.

Ув индексот и понатаму ќе има умерено висока вредност и ќе има коефициент помеѓу 4 и 5.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вакцината против ковид ќе биде задолжителна за сите што сакаат да летаат со авион

Извршниот директор на авиокомпанијата „Квантас“ (Qantas), Алан Џојс, изјавил дека луѓето кои ќе сакаат да летаат со нивната компанија, ќе мора да докажат дека...

Joванka не беше единствената љубов на Тито: Еве во кој бил заљубен маршалот

Во Социјалистичка Федеративна Република Југославија денеска се славело Ден на младоста и роденденот на претседателот Јосип Броз Тито. За политичките потези на поранешниот лидер...

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското...

100 илјади долари за еден биткоин? Инвеститорите очекуваат златна треска

Биткоинот да расте пет пати годишно и да достигне 100 000 американски долари? Звучи скоро скандалозно, но ова е реална прогноза на некои големи...

Why is Switzerland the best country in the world?

What makes Switzerland such a good country? They are rich Depending on whose estimates you trust, Switzerland ranks eighth or ninth in the world when...
- Advertisement -