26 C
Skopje

Вонредно метео на Славчо Поповски: Флоријан ќе ја покаже силата, попладне не излегувајте од дома

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Во текот на денешниот како и до крајот на овој ден под влијание на циклонот Флоријан времето во нашата држава ќе продолжи да биде доста нестабилно, стои во временската на Славчо Поповски.

Поточно времето ќе биде умерено облачно со сончеви периоди иако уште во текот на претпладнето локално ќе има повеќе облачност и услови за слаб локален дожд.

Од пладне па натаму ќе биде нестабилно облачно на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот.

Локално како во текот на вчерашниот четврточен ден така и денес (петок) можно е процесите да бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и во форма на невреме проследено со интензивен пороен дожд, позначително количество на воден талог за кратко време, силен ветер, електрични празнења и услови за појава на град.

Максимумот на температурите на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 34 степени.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Вчера (четврток) сведоци бевме на штети врз возила поради паднати дрвја во Битола па затоа повторно ве предупредуваме да се придржувате на нашите совети во случај на надоаѓање на невреме да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја и исто така автомобилите да се ставаат во близина на дрвја со цел да не дојде до некоја штета.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...

Сулејман Величествениот сака да ја купи луксузната вила на пејачот Бојановиќ – дoбил вакoв одговор (Фото)

Вилата на Милош Бојаниќ на Црногорското приморје секогаш била атрактивна за многу домашни но и странски купувачи кои на пејачот му нуделе милиони. Од...
- Advertisement -