fbpx
20.8 C
Skopje

За 7-10 дена ќе се распишат предвремени парламентарни избори, не смееме да се изолираме

АКТУЕЛНО

Пратеницитеимаат јасен избор пред нив. Од една страна се Европската Унија и НАТО, а од друга страна изолација и неизвесност. Очекуваме да ја прифатат пораката од референдумот. Во спротивно алатката која преостанува се предвремени парламентарни избори, рече министерката за одбрана Радмила Шекеринска.

Наредните 7 до 10 дена, кажа таа, ќе ги направат консултациите со пратениците и ќе проценат дали ќе ја почнат процедурата во Собрание за уставни измени или ќе распишаат парламентарни избори. Ако се договорат со некои пратеници, Шекеринска рече дека им веруваат на зборот дека ќе гласаат.

Според Шекеринска, и да имаше излезност од 900.000, со 450.000 плус еден глас „За“, и тогаш ќе беше јасна политичката порака дека референдумот е успешен.

ИЗВОР: Плусинфо – ОВДЕ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -