fbpx
0 C
Skopje

Захариев: Ќе се реши станбеното прашање на младите брачни парови до 35 години

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ за општина Штип, Илчо Захариев на денешната прес-конференција најави проект за решавање на станбеното прашање на младите брачни парови до 35 години. Во тек е подготовка на урбанистичката документација за продажба на 1.000 плацеви во населбите Баби и Три чешми.

– Големината на плацевите ќе биде од 250 до 300 м/2, а цената ќе биде по едно евро за м/2 или по плац за 250 до 300 евра. Сакам во оваа прилика да кажам дека голем број на млади сакаат да имаат сопствени куќи и дека општината комплетно и целосно ќе ги ослободи од комуналии, со тоа комплетно градењето на овие куќи ќе биде со почетна цена од 250 до 300 евра, рече Захариев.

Тој истакна дека интерес има кај младите брачни парови, а една штипска компанија е заинтересирани и да купи околу 160 плацеви за да гради куќи за своите вработени.

– Во нашата програма е многу важно да дадеме да луѓето легално градат, досега градее на диво па имаме над 11.000 дивоградби. На овој начин кога ќе дадеме понуда под многу поволни услови, каде што општината максимално ќе партципира и субвенционира, а тоа е да нема да плаќаат комуналии, мислам дека интересот на младите ќе биде огромен, вели Захариев.

Во населбата „Баби“ се планирани 250, а останатите 750 плацеви се во населбата Три чешми во непосредна близина на индустриските зони.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Огнен Јанески: Девојчињата и жените нема што неkому да полагаат сметkи за својата приватност

Фејсбук статус на Огнен Јанески Оваа држава отсекогаш функционирала во полза на криминалците, на девијантните, на опасните, наместо да се грижи за жртвите, за повредените...

Владата започна постапка за набавка на дополнителни 200.000 дози вакцина против КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната, 42 редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против КОВИД-19. Со...

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...
- Advertisement -