fbpx
-1 C
Skopje

Збор два за Јаворов

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Пејо Јаворов е големина за Македонија. Тој ја љубел Македонија на начин непознат за многумина денес. Ја љубел како поет и творец, како нејзин неразбран син. Ја љубел со целата своја суштина. Колку такви луѓе познавате денес? Колку од денешните актуелни „патриоти“ и „бранители“ на Македонија, би се лишиле од личниот комодитет и навистина би се „поарчиле“ за Македонија?

Прашања еден тон, а одговорите не будат некаков оптимизам, а пак уште помалку гордост. Затоа е тука Јаворов, за да нѐ потсети дека нема потреба да си роден во Македонија, за да ја сакаш повеќе од сѐ на светот.

Јаворов не пишувал евтини слогани наменети за уште поевтини лепачи на плакати и тролови низ социјалните мрежи. Јаворов пишувал за љубов, мака и комитаџијство. Ги осетил и трите теми во своите песни, на сопствената кожа…

И љубовник бил и „в комити“ заминал и маката ја водел за рака цело време. Можеби затоа толку многу ја сакал Македонија, бидејќи како што се вели во еден од најубавите филмови направени за Македонија, бугарското ремек дело „Мера според мера“ (реж. Георги Дулгеров, сценариото е правено според романот на Свобода Бачварова „Литургија за Илинден“), „Македонија доаѓа од маки, маки- Македонија“.

Во своето претсмртно писмо испратено до Тодор Александров, Јаворов жали што не го дал својот живот за Македонија, туку морал сам да си го одземе својот живот далеку од својата втора мајка…

Поетот-комита жали за тоа што не загинал како комита, за да се „ожени“ за таа пуста поробена Македонка од песната за Костадин, која им стана невеста и сестра на илјадници горди мажи и жени, кои како што вели поетот Вазов „И твојто име само кат м’лвјаха умираха без страх“.

Нема зборови со кои може да се опише подвигот на тие знајни и незнајни јунаци. Затоа драги мои, немојте да ги барате тие зборови, барајте ги книгите и прочитајте за Јаворов. Запознајте го авторот на најубавата песна напишана за Македонија „Хајдушки песни“ посветена на Гоце Делчев. Запознајте го Јаворов за да ја засакате уште повеќе и Македонија.

Пишува: Батко Тане

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -