fbpx
4 C
Skopje

Знаете ли каде се наоѓа гробот на Дедо Мраз

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Дали Дедо Мраз постои? Одговорот на ова вечно прашање лежи во личноста на епископот од Мира – свети Никола, кој се претвори во ликот на старецот со белата брада, кој носи подароци на децата. Токму затоа прашањето за тоа каде точно се наоѓа гробот не е шега.

Под црквата Свети Никола во Демре, во провинцијата Анталија, во Турција, е откриена непозната подземна крипта, каде се претпоставува дека е погребан светецот.

Свети Никола умира на 73 години, во 343 година и според традицијата е погребан токму во оваа црква, која станала популарно место за поклонение. Во средниот век, поради војните, неговите мошти се преместуваат во Италија – во градот Бари.

Претстојните ископувања во Турција ќе откријат што се случило со гробот на Свети Никола и дали во него останале мошти на светецот. Црквата е многу стара, полна е со мозаици и испишани тавани – таа е прогласена за културно богатство од страна на УНЕСКО.

Проектот нема да биде лесна работа, но откритието на такво таинствено и недостапно место ги тера археолозите да се надеваат дека ќе најдат недопрена гробница, нешто што би било историски настан. „Таму долу можеме да ги најдеме моштите на Свети Никола”, вели раководителот на проектот Џемил Карабајрам, „но има веројатност таму да е погребан и некој локален свештеник”.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -