fbpx
4 C
Skopje

11 причини зошто треба да ја посетите прекрасната Будимпешта

АКТУЕЛНО

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...

1. БУДИМПЕШТА Е ЕДЕН ОД ГРАДОВИТЕ СО НАЈБОГАТА ИСТОРИЈА ВО ЕВРОПА

Будимпешта се простира на десниот брег на Дунав, чие течение било дом на нашите предци уште од каменото доба. Дунав, како i замокот Будим се дел од светското наследство на УНЕСКО. Букирајте ноќно крстарење за да ги видите во најдобро издание.

2. МОЖЕТЕ БЕСПЛАТНО ДА ГИ ПОСЕТИТЕ НАЈУБАВИТЕ МЕСТА

Римскиот, турскиот стил и Готиката го прават овој град архитектонски сон. Посетете го Рибарскиот бастион, чии нео-готски ѕидини го имаат најдобриот поглед над градот.

3. БУДИМПЕШТА Е ГАСТРОНОМСКИ БИСЕР И ТОА СО ДОБРА ПРИЧИНА

Гастрономската историја на Будимпешта се развива буквално со векови. Посетете ги неверојатните пазари преполни со овошје, зеленчук, пецива и унгарски деликатеси. Големиот централен пазар е најголемиот пазар во Будимпешта, и стар е преку 100 години. На неговите импресивни три нивоа нема нешто што нема да го најдете.

4. ТОПЛИТЕ ИЗВОРИ ГО ПРЕТВАРААТ ГРАДОТ ВО СПА ИГРАЛИШТЕ

Унгарија има преку 1000 топли извори благодарение на тенката земјина кора. Одморете во некој од будимпештанските спа центри со топли извори како што се Сечени термалните бањи, каде отворените базени достигнуваат температура до 37 степени целзиусови.

5. БУДИМПЕШТА Е ЕДНА ОД НАЈЕФТИНИТЕ ЕВРОПСКИ ДЕСТИНАЦИИ

За разлика од другите импозантни европски градови, во моментов Будимпешта е особено ефтина дестинација. Цените на хотелите во Унгарија паднаа за 25% во 2014 година, според податоците на светските страници за туризам.

6. ГОЛЕМАТА СИНАГОГА Е НЕВЕРОЈАТНО УБАВА

Најголемата Синагога во Европа вклучува Музеј на унгарските евреи и Меморијален центар на холокаустот. Сводовите во синагогата ќе ви го одземат здивот.

7. МОЖЕТЕ ДА ПРЕСТОЈУВАТЕ ВО ВИСТИНСКИОТ ГРАНД БУДАПЕСТ ХОТЕЛ

За Коринтиа хотелот во Будимпешта се вели дека го инспирирал од минатогодишниот оскаровец Вес Андерсон.

8. АКО САКАТЕ ДА СТАНЕТЕ ЕКСПЕРТИ ЗА ТЕРОР, ТОА МОЖЕТЕ ДА ГО НАПРАВИТЕ ТУКА

Музејот „Куќа на теророт“ детално ја опфаќа унгарската поврзаност со Нацистичка Германија и Советскиот Сојуз и содржи серија на морничави поставки.

9. ТУКА ВИНОТО Е ФОРМА НА УМЕТНОСТ

Унгарија е позната по виноградите. Нурнете се длабоко во пештерските лавиринти по будимпештанската област со замоци за турнеја по винарските визби која нема да ја заборавите.

10. МАГИЧНАТА ОСТРОВСКА ОАЗА Е ВЕДНАШ ПРЕКУ МОСТОТ

Маргит или Маргитиниот остров се наоѓа во средишниот дел по течението на Дунав низ Будимпешта. Островот лежи меѓу мостовите Маргарет на југ и Арпад на север. Островот се состои од парк и е популарна рекреативна атракција. Клубови, базени, аква парк, атлетички и фитнес центри, патеки за велосипеди и трчање може да се најдат околу островот.

11. МОЖЕТЕ ДА БАРАТЕ ПОЛИТИЧКИ АЗИЛ И ДА ГО СРЕТНЕТЕ ЕКС ПРЕМИЕРОТ НИКОЛА ГРУЕВСКИ

Извор: Булевар.мк

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Декември ќе биде многу среќен за овие три хороскопски знаци: Розите ќе цветаат во име на љубовта

Среќата ќе ги придружува и во следната година во која тие ќе фантазираат, ќе визуелизираат и ќе размислуваат позитивно, а тоа пак ќе отвори...

Апасиев ја прифати поканата: Генерале, спремај турско кафе, превриено, без шеќер

Професоре Апасиев, благодарам на брзиот одговор. Кафето ќе го спремам лично јас. Турско. Превриено. Без шеќер. На 19 ноември го замолив @shlapatalo (Борче Стаменов, скромен дечко...

Венко ги објави резултатите: 40 % од тестираните се позитивни

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-279, Куманово-49,...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...
- Advertisement -