fbpx
6.3 C
Skopje

6 аргументи за разрешување на Мурињо и 6 против

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Манчестер Јунајтед сензационално испадна од Лигата на шампионите уште во 1/8 финалето после 0-0 од првиот меч со Севиља и пораз од 1-2 на „Олд Трафорд“.

Тоа придонесе за нови негативни коментари и реакции за Жозе Мурињо од страна на фановите, особено по коментарите на „Специјалниот“ после двобојот.

„Не е крај на светот. Седнував овде два пати во Лигата на шампионите и двапати го отстранив Ман. Јунајтед на Олд Трафорд. Седев тука и со Порто – Ман. Јунајтед аут. Седев тука и со Реал Мадрид – Ман. Јунајтед. Не мислам дека ова е нешто ново за клубот“, изјави Мурињо на неговата прес-конференција.

Реакцијата на Жозе, според многумина е необјаснива и неоправдана.

Треба ли Мурињо да добие отказ? Има мислења кои се „ЗА“, како и мислења кои се „ПРОТИВ“.

ЕВЕ ГИ 6-те аргументи за разрешување на Мурињо и 6 против разрешување.

 

 1. Беше назначен со идејата за непосреден успех и не успеа

  ФОТО

  Аргумент за разрешувањето: Мурињо ја освои титулата во својата втора сезона во секој од тимовите што ги водеше досега. Но, ова нема да се случи во Јунајтед поради врвната сезона што ривалот Сити ја има под раководство на Пеп Гвардиола.

  Аргумент против разрешување: Јунајтед не може да ја освои титулата, но ќе заврши со повеќе бодови од минатата сезона. Тој веројатно ќе биде втор зад речиси зловешниот град и ќе заврши во првите три, за прв пат по пет години откако замина легендарниот Алекс Фергусон. Покрај тоа, Жозе ја освои Лига Европа и Купот на Лига во неговата прва сезона и може да заврши со трофеј во ФА Купот.

 2.  Потроши вистинско богатство без реален успех

  ФОТО

  Аргументи за разрешувањето: Мурињо потрошил 350 милиони евра за скоро нов тим од летото 2016 година до сега. Но, како што самиот рече: “Секој троши пари, нели? Не сме сами, дали сме? Ова е нормален процес. Сите поголеми тимови вложуваат пари во играчи. “

  Аргументи против разрешување: И тој е во право. Ерата на Сер Алекс Фергусон е завршена, и не постои еден куп на врвни играчи пред вратата на Јунајтед. Црвените Ѓаволи веќе се борат со пазарот и мора да дадат најдобра понуда за да ги привлечат своите цели.

 3. Неговиот стил е здодевен Аргументи за разрешувањето: “Ќе излезе ли Мурињо за победа во некој натпревар конечно?” Со овој аргумент противниците на Португалецот најчесто го критикуваат. Не дека Жозе не сака да победи, тој едноставно го прави тоа во свој стил, и има доволно гол од 1: 0 за победа.Аргументи против отпуштање: И, пак, поминаа деновите на Сер Алекс Фергусон. Тоа многумина не сакаат да го разберат. Жозе не е еден од луѓето кои се заинтересирани за странско мислење, ниту, пак, дали некој ќе му се допадне. Тој само си ја врши работата на начинот на кој смета дека е правилен за тимот, и како клубот, така и навивачите многу добро го знаеја, пред да му гласаат доверба.
 4. Потроши 105 милиони. Евра за Пол Погба и не знае како да го користи

  Вреди ли Пол Погба 105 милиони евра?

  Аргументи за разрешувањето: Откако Погба се врати на “Олд Трафорд”, само на неколку пати видовме блесоци од негова страна, и тоа кога беше ставен на омилената позиција. Французинот има потреба од слобода, за да ги покаже своите квалитети, а тоа е нешто што Мурињо не му го обезбедува.

  Аргументи против разрешувањето: Погба ќе биде користен во неговата омилена формација 4-3-3, заедно со двајца дефанзивни играчи во средниот ред, кога Јунајтед има посигурни халфови пред заштитната четворка и централни дефанзивци кои можат да се рамо до рамо за евентуално пласирање на топката . Дотогаш Погба е потребниот “штит”, кој е жртвуван во името на шемата на Мурињо за можно најмалку примени голови.

 5. Често ги критикува своите играчи јавно

  ФОТО Жозе Мурињо и Пол Погба

  Аргументи за разрешување: Хенрик Мхитариан, Лук Шоу, Скот Мектомини, Крис Милерс. Ова се само дел од играчите против кои Мурињо јавно зборуваше. И за неговите омилени Марван Фели и Ромел Лукаку, ние никогаш не сме слушнале ниту лош збор.

  Аргументи против отпуштање: Мора да се признае, сепак, дека Јунајтед не влезе во долга лоша форма, а некои би рекле дека тоа е јавна критика на Жозе која има улога во целиот тој процес. Португалецот е тој кој треба да им суди за тоа што тој заработува од своите играчи, а не колку му се допаѓа некој играч од целокупната екипа.

 6. Со нов менаџер, Јунајтед ќе ја врати својата стара слава.

  ФОТО Жозе Мурињо и Сер Алекс Фергусон

   

  Аргументи за отказот: Дел од навивачите на Јунајтед се нестрпливи и не сакаат да го гледаат здодевниот фудбал на Мурињо додека (не е сигурен дека ќе успее) да го врати тимот на патот кон постојани победи. Жозе беше донесен на Олд Трафорд со оваа задача, но досега не успеа да ги оправда очекувањата.

  Аргументи против разрешување: Ова е најголемиот мит за сите. Мурињо уште не ја завршил втората сезона и веќе освоил две трофеи, вклучувајќи ја и Лигата на Европа, која досега паднала во Јунајтед. Да, неговиот стил на игра можеби не е најимпресивен, но ако “црвените ѓаволи” сакаат резултати, тој е меѓу најдобрите што може да го постигне.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...

ТАЖНА ВЕСТ од Скопје: Пријавено безживотно тело на Бит Пазар на момче кое имало само 27 години

На 01.12.2020 во 05.25 часот било пријавено дека на подрачјето на Бит Пазар бил пронајден починат М.Ш.(27) од Скопје. Од страна на лекар од Итна...
- Advertisement -