Sun. Oct 1st, 2023

Category: Избор

Македонија ТАГУВА: Почина кралот Ферус Мустафов

По кусо боледување, ноќеска на 72 години почина кралот на ромската музика, Ферус Мустафов. Мустафов ќе биде погребан во Штип, каде е роден и каде последните години живеел со семејството.…

Иван Јованов: Големината и силата на човекот е да излезе посилен од бурите кои се присутни во животот на секој човек

Иван, ти благодарам што ја прифати поканата за ова интервју за “Поглед.мк”. ПОГЛЕД: Како се случи „Либеро Бенд“? Колку си близок со членовите од бендот, дали се дружите постојано и…

Ќе се формира нова политичка партија: Еден од основачите вели – вмровците во Штип треба да бидат загрижени

Се формира нов политички субјект во Македонија. Имено, таквата информација ја сподели Љупчо Палевски Палчо кој во емисијата „Тешки муабети“ вели дека веќе се собрани потписите за формирање на политичката…

Ѓорчев се сретна со еден од најуспешните македонци во Америка Жикица Паговски: Одлична кариера, ќе напредува уште повеќе!

Жикица Паговски е Македонец кој работи помеѓу Њујорк, Вашингтон и Европа. Успешен, етаблиран, почитуван. Силно ја сака Македонија. Сега е директор за стратешки развој во Foreign Policy, водечкиот светски магазин…

Поевтини дизелот: Ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на горивата. Тие стапуваат во сила од полноќ. Највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, изнесуваат: – Моторен бензин…

РКЕ: Денеска цените на нафтените деривати остануваат исти Р

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска нема да носи одлука за промена на малопродажните цени на нафтените деривати. Како што велат од РКЕ, денеска нема предуслови за…

ГОСПОДИНОВ ЗА МАКЕДОНСКО-БУГАРСКИТЕ ОДНОСИ Само малите истории може да нѐ зближат

Најпреведуваниот бугарски современ писател Георги Господинов за Ал Џезира зборува за бугарско-македонските односи, балканските војни, справувањето со минатото и помирувањето. – Кога сте со некого во близина, може силно и…

Игор Николов од ВМРО-ДПМНЕ: Ниту еден универзитет од Македонија не е ниту класифициран според Шангај

Според Шангајската листа на класификација на универзитетите, 66 милионската Франција има 35 универзитети кои се класифицирни на оваа листа, а од нив 21 се вбројуваат помеѓу првите 500 во светот.…

Екс премиерот Љубчо Георгиевски со интересна честитка по повод денот на независноста на Македонија

Екс премиерот и прв претседател на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски кој во 90-тите години беше еден и единствен кој зборуваше за независна и самостојна Македонија, држава со своја валута, армија и…

Колемишевски и Ал Џезеира: Љубчо Георгиевски е херој кој ја има најголемата улога за независноста на Република Македонија (Видео)

Гледам на македонската телевизија 20 години што е емисијата за Македонија. Гледам и се чудам. Сите си припишуваат некаква своја заслуга. Сосема поинаква беше ситуацијата. Па да направам јас една…

Пандов за пратеници и министри од времето на Груевски: Беа обични вошкари кои сочно го плукаа Љубчо Георгиевски, а денес истото го прават и кон Груевски

Партиски активен бев во периодот од 1993 до 2003. Практично со завршување на конгресот во Охрид во мај 2003 и доаѓањето на чело на партијата на Никола Груевски, завршуваат сите…

“И тата би сине“: Еве како настанала добро прочуената реплика од легендарниот филм

На Душко му реков дека во сценариото за филмот „Ко то тамо пева“ мора да вметне некоја љубовна сцена, раскажа Божидар Николиќ. Ко то тамо пева е еден од најпопуларните…

18. годишниот Бојан е неподвижен по собракајката: Да се обединиме и да му помогнеме на младото момче кое има свои соништа

Осумнаесетгодишниот Бојан Димитриевски веќе една година е целосно неподвижен по сообраќајната несреќа која му го промени животот. Овој млад човек упати апел до сите кои можат да му помогнат повторно…

Министерот Никола Димитров се огласи на фејсбук и испрати јасна порака до ЕУ: Време е за позитивна одлука

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров кој беше во посета на Хелсинки и Блед, каде се сретна со претставници на ЕУ, пред само еден час преку фејсбук статус рече дека…

Колку пари би имале денес ако пред десет години сте инвестирале 1000 долари во акциите на Amazon и Netflix

Влоговите на берзата се покажа како најефикасен и најефективен начин за зголемување на паричните средства, иако голем процент од луѓето се плашат да се впуштат во такви акции. Меѓутоа, еднаш…

Мисајловски: Предвремени избори треба и мора да има, само тоа е спасот за Македонија

Предвремени избори треба и мора да има. Колку побргу, толку подобро и за граѓаните и за државата! Само тоа е спасот од оваа неспособна, расипничка и корумпирана власт. Три години…

Политички коментар со интересна порака: Датум за преговори со ЕУ

Триото Бујар Османи, Никола Димитров и Зоран Заев немаат капацитет да го изодат европскиот пат на Република Македонија. Тој пат, покрај добро познавање на темата на европеизација на Македонија, бара…

Џамбаски за „Поглед“: Патот на Македонија е кон полноправно членство во ЕУ

Колумна за „Поглед“ на бугарскиот европратеник и потпретседател на ВМРО БНД, Ангел Џамбаски. Пред браќата ни крај Вардар претстои важен избор. Треба да изберат дали да ја преминат границата и…

Интервју Владимир Ѓорчев: Властите доаѓаат и си одат, Македонија останува – Честит Илинден (Видео)

Разговараме со пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Владимир Ѓорчев на повеќе теми: Масовниот тренд на иселување, случајот „Рекет“, пораките од помошникот државен секретар Филип Рикер, промената на изборниот…