fbpx
12 C
Skopje

Уапсено лице кое е поврзано со атентаторот во Берлин

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Во германскиот главен град е уапсено лице поврзано со Анис Амри, кој со камион изврши напад врз божиќниот пазар во Берлин пред девет дена.

Девет дена по извршениот напад врз божиќниот пазар на Брајтшајдплац во Берлин, полицијата во германската престолнина уапси лице кое било поврзано со осомничениот атентатор Анис Амри. Уапсениот е 40-годишен Тунижанец од Берлин, како што соопшти Сојузното обвинителство од Карлсруе. Истражителите од Сојузната криминалистичка служба врз основа на налог за претрес го пребарале станот и деловните простории на Тунижанецот.

Телефонскиот број на уапсеното лице бил најден во мобилниот телефон на Амри, пронајден на местото на нападот, соопшти Сојузното обвинителство, пренесувајќи ги сомневањата дека уапсениот можеби бил инволвиран во нападот. Дали претпоставките ќе се потврдат, останува да открие истрагата.

При нападот со товарен камион врз божиќниот пазар на Брајтшајдплац во Берлин на 19 декември беа убиени 12 луѓе. Се претпоставува дека Амри го украл камионот и свесно со него влетал во толпата луѓе. Терористичката организација Исламска држава ја презеде одговорноста за атентатот.

Меѓу жртвите се наоѓаат и повеќе странци од неколку земји, како што се дознава од кругови на истрагата. Покрај Германци, загинаа една Италијанка, една Израелка, еден Полјак, еден Украинец и еден Чех. Многу странци има и меѓу вкупно 55-те повредени луѓе.

Четири дена по нападот, италијанската полиција го застрела осомничениот напаѓач во Милано при рутинска контрола, откако тој отворил оган врз полицајците. Француските медиуми јавуваат дека Амри веројатно од Германија во Франција дошол преку Холандија. Од францускиот град Лион тој потоа отпатувал кон Милано. Холандската полиција сѐуште ги испитува укажувањата, а германската истрага не ги коментираше овие тврдења.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев откри кој е негов фаворит за градоначалник на Скопје

Премиерот Зоран Заев и лидер на СДСМ истакна дека градоначалникот Петре Шилегов е негов фаворит, но додаде дека сепак изборот на кандидатите за градоначалник...

Доктор Лазаров: Џабе ми е семејството под константен ризик година дена, мојот живот, секој ден, џабе

Бројките на заразени со корона вирус во последните неколку дена почнаа повторно да се зголемуваат. Матичниот доктор Ненад Лазаров кој е активен на социјалните мрежи...

Ковачев: Пред да го распнете на крст, слушнете ја мудроста на Љубчо Георгиевски

Честитки за храброста на Љубчо Георгиевски. Тој веќе е брутално нападнат и од СДСМ и од ВМРО-ДПМНЕ, што за жал покажува колку е отровно...

Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата....

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...
- Advertisement -