fbpx
3 C
Skopje

Ајатолах Кхамнеи: Ако САД се повлечат од Нуклеарнатата спогодба, ние ќе ја „искинеме на парчиња“

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Иранскиот врховен водач ајатолахот Али Кхамнеи изјави дека Техеран ќе го почитува договорот за нуклеарното програма со светските сили, ако и другите земји во договорот се придржуваат кон него. Ајатолахот предупреди дека ако САД го напуштат договорот, Иран ќе го искине на парчиња. Али Кхамнеи ја поздрави поддршката на европските земји за спогодбата, но рече дека тие треба да сторат повеќе во оваа насока, откако американскиот претседател Доналд Трамп одби да ја потврди посветеноста на САД кон договорот. Европа мора да се спротивстави на активностите на Америка, рече тој.
Хамнеи истакна дека европските влади ги осудуваат барањата на американскиот претседател и Техеран го поздравува овој пристап, но смета дека американскиот претседател не ги разбира тие препораки.
“Нема да си го арчам времето да одговарам на небулозните коментари на претседателот силеџија”, изјави ајатолахот во врска со пораките што стасуваат од страна на претседателот Трамп.
Кхамнеи изјави дека Иран е решен да продолжи со разработувањето на спорната програма за балистички ракети и покрај настојувањето на Европа и Америка, истата да биде прекината.

„Европејците прашуваат зошто Иран има ракети? Зошто самите вие ​​имате проектили? Зошто имате нуклеарно оружје? Не мислиме дека е прифатливо Европејците да и помагаат на Америка во нејзината тортура  врз нашата земја”, рече Кхамнеи.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -