fbpx
11 C
Skopje

Арнаудов: Да се мрази сопствениот род е најголем грев рамен на чедоморство“.

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Членот на ИК на ВМРО-НП, Ламбе Арнаудов, во интервју за Република вели:

„Јас не сум насилник, не сум пијаница, а не сум ни фашист.

На протестите одам заедно со слободоумниот, правдољубив и благ наш народ. Гледам околу мене храбри, решителни, честити граѓани, домаќини и скромни стари и млади луѓе. Гледам околу мене и многу познати членови и симпатизери на СДСМ кои заедно со вас минатата година со денови маршираа во редовите на левицата и шарената револуција.

Сега ве прашувам, од кога истите луѓе станаа фашисти, пијаници, бандити и насилници и ни се придружија нам?

А, за фашизмот! Е, па вие што не обвинувате за фашизам топло ви препорачувам уште еднаш внимателно да го погледнете настапот на вашиот лидер на емисијата ,,Отворено,, на ТВ 24.

Во неколку наврати силно се закануваше дека се од ред ќе зема на одговорност, ќе казнува и ќе затвара па според димензиите и пропорциите на заканите се доби впечаток дека половина Македонија ќе ја претвори во концентрационен логор. Паралелно погледнете снимки од документарни филмови и емисии од 20тите и 30тите години на минатиот век. Споредете ги начинот на изразување, тонот и содржината на говорот со вашиот водач со познатите водичи на големите народи од тоа време и проценете искрено дали ќе најдете некои сличности.

Сакам да верувам дека е тоа само привремен момент на слабост и револт предизвикан од не добивањето на мандатот, бидејќи после извесно време се освести и сам призна дека претерал со заканите… Кој знае? Можеби да, а можеби и не.Времето ќе покаже.

Да ни се препише фашизмот односно да не се сака друг народ особено некој што живее заедно со вас, ви е пријател, комшија или соработник е крајно нехумано и нецивилизирано и тоа никогаш не била наша животна филозофија. Не е во сакањето. Во мразењето е. Да се мрази сопствениот род е најголем грев рамен на чедоморство“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...
- Advertisement -