fbpx
4 C
Skopje

Баерн Минхен го понижи Арсенал, Реал Мадрид за класа подобар од Наполи

АКТУЕЛНО

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Филипче пресече: Полицискиот час би важел две недели

Му посакуваме на Мицкоски побрзо да оздрави и да закрепне, и здрав и прав да дојде на конгресот и да даде отчет пред делегатите...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Тимовите на Баерн Минхен и Реал Мадрид се првите четвртфиналисти во Лигата на Шампионите оваа сезона, откако вечерва само ги потврдија улогите на фаворити во однос на Арсенал и Наполи.

Баерн Минхен го декласираше Арсенал, па по победата од 5:1 во Германија, „баварците“ среде Лондон ги посрамотија „топчиите“, победувајќи ги со идентични 1:5 и елиминирајќи ги момците на Венгер во вкупни 10:2.

Арсенал одигра добро само во првиот дел, каде Волкот успеа да постигне гол за водство со кое се замина и на одмор. Сепак, во 55. минута Кошчиелни заработи црвен картон, а Левандовски од пенал изедначи на 1:1. Во продолжение гостите од Германија преку Робен, Коста и надвапати Видал дојдоа до убедлива победа.

Реал Мадрид од Шпанија имаше предност од 3:1, пред гостувањето во Неапол против Наполи, каде успеа да оствари уште една победа, идентична со 1:3.

Сепак, не беше се така сјајно за „кралевите“, кои на средината од првиот дел имаа негатива од 1:0, откако Мертенс постигна гол, а домашниот тим имаше уште неколку шанси за нов погодок. Откако тоа не беше реализирано, на сцена стапи Серхио Рамос, кој најпрво изедначи на 1:1, а подоцна погоди и за комплетен пресврт. Вториот гол според официјалната статистика е запишан како автогол на Мертенс, иако дефанзивецот на Шпанија беше најзаслужен за водството. Потврда на победата стави Алваро Мората во судиското продолжение.

Утре на програмата се уште два осминафинални натпревари: Барселона – ПСЖ и Борусија Дортмунд – Бенфика.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ефтов: Заев и Мијалков играа нечесено еден спрема друг, едниот сакал да го апси, а другиот не сакал реално да се смени Мицкоски

Според Васко Ефтов, Мијалков глумел дека сака да го смени Христијан Мицкоски. Тој во својата најнова емисија прави своја анализа на најновите случувања во...

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Раздорот во ДУИ почна да го зема својот данок: Падна првата оставка

Во писмото, ексградоначалникот на Чаир вели: „Со намера да не создадам забуна кај ниту еден мој колега во Собранието, а воедно и да дадам...

Голема тага во домот на балканската дива Карлеуша

Денеска се навршуваат две години од смртта на некогашната радио водителка Дивна Карлеуша. Нејзината ќерка, пејачката Јелена Карлеуша на својот Инстаграм порфил ја објави мајчината...

Љубчо Георгиевски кажува на кој јазик пишувал Гоце Делчев

„Гоце Делчев, Даме Груев, Пере Тошев, Ѓорче, Никола Карев биле учители на бугарската егзархија. Факт е дека ние тоа го криеме во македонската историја....
- Advertisement -