fbpx
12 C
Skopje

Бејта: Сакаме да се формира влада што побргу

АКТУЕЛНО

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Консултациите меѓу СДСМ и ДУИ продолжуваат и денеска, а тема да разговор е новата влада. Потпретседателот на ДУИ, Невзат Бејта, изјави дека јавноста наскоро ќе биде информирана со одлуката на партијата.

„Ангажирани сме да се стави во функција Собранието на Македонија и што побргу да се формира владата. Ние водиме преговори и верувам дека набргу ќе бидете известени за сè. Г. Хан има работа со претседателот на ДУИ, Али Ахмети, наша задача како работна група е да го информираме претседателството на ДУИ и претседателот за тоа што сме ги оствариле во преговорите со работната група на социјалдемократите“, изјави Бејта.

Од СДСМ сеуште нема детали околу тоа како се одвиваат преговорите. Тие најавија дека со повеќе информации ќе дознаат по средбата со европскиот комесар за проширување Јоханес Хан, кој утре ќе пристигне во Скопје.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Захариева: Над 100.000 граѓани имаат и бугарско државјанство и понекогаш се заплашувани

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захериева, за БНТ денеска изјави дека недопусливо е тоа што во Македонија во 21 век не се...

Скоро 8000 слободни работни места имало во четвртиот квартал од 2020, најмногу во преработувачката индустрија

Во последниот квартал од минатата година стапката на слободни работни места изнесува 1,57 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци во овој квартал...
- Advertisement -