fbpx
6 C
Skopje

Бендот Bad Mushrooms со нов сингл за песната “Vrijeme promena“

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Ретро хард рок бендот Bad Mushrooms од Загреб претставија нов сингл за песната “ Vrijeme promena”. Режисер,снимател и монтажер на спотот е Горам Мандиќ – Лименикс со кого бендот веќе соработувал за песната “ Demoni”.Во снимањето му помогнаа Иван Јандриќ и Давор Шутало. “Првата идеја беше да снимиме што повеќе наши настапи во рок од изминатата година и на луѓето што никогаш не не гледале во живо да им ги доловиме нашите настапи.За да е повпечатлив спотот и да го пропрати текстот на песната,вметнавме некои сцени од нереди по светот. Што се однесува до самата песна,овој пат нештата се сосем различни.По прв пат имаме гостување на пратечките вокали,кои што одлично ги одработи Ана Влашиќ.Стилски се одличивме за проучување на некои за нас неистражени подрачја,па во хард рокот вметнавме елементи на психоделична музика.Дури има и некои диско елементи.” – велат дечките од бендот.

 

Музиката ја напиша Јан Томашевиќ а текстот Домагој Олујиќ. “ Песната настана од преголемо разочарување од сегашната ситуација и општата апатија,со мисла како сме сами криви за се.јас лично сметам дека приказната нема таков крај и ние како идна генерација можеме да оствариме барем некои од целите,но само ако се држиме заедно и престанеме да бидеме лицемерни.” – вели авторот на текстот Домагој Олујиќ. Миксот,мастерингот и комплетната продукција ги изработи гитаристот на бендот Иван Домаќиновиќ,а тонски сниматели се Иван Јандриќ,Иван Домаќиновиќ и Јан Томашевиќ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -