fbpx
-5.5 C
Skopje

Бокова: 90% од убиствата на новинари остануваат неказнети

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Неправдите кон новинари скапо ги чини сите општества. Деведесет проценти од случаите на убиства на новинари остануваат сеуште неказнети според информациите обезбедени од земјите членки на организацијата во 2017 година, изјави генералниот директор на УНЕСКО Ирина Бокова во врска со приближувањето на Меѓународниот ден за престанокот на неказнивоста на злосторствата против новинарите – 2 ноември . Помеѓу 2006 и 2016 година, УНЕСКО ги осуди убиствата на 930 новинари, од кои само во 2016 година се убиени 102 новинари, според последните податоци на УНЕСКО од Извештајот од 2017/2018 за светските трендови во областа на слободата на изразување и развојот на медиумите, кој треба да биде објавен. По повод 2-ри ноември УНЕСКО заедно со своите партнери започна глобална кампања во соработка со медиуми од целиот свет, како и кампања на социјалните мрежи #MyFightAgainstImpunity. Во 2013 година Генералното собрание на ОН со резолуција го одреди 2 ноември за Меѓународен ден за престанок неказнивоста на злосторствата против новинарите. Резолуцијата ги повикува земјите членки да преземат решителни мерки за борба против неказнивоста на овој вид кривични дела.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ВИДЕО: Попот го фрли крстот и падна. Како изгледаше тоа?

Празникот Водици (Богојавление) народот го празнува како еден од најголе­ми­те христијански празници, зашто на тој ден според верувањето Исус Христос е крс­тен од Свети...

Политичар влезе во аптека за да ги види цените на леkови во Србија за да ги спореди со тие од република Српска

Младиот политичар, а сегашен градоначалник на Бања Лука минатата година објави интересно видео кое уште се споделува по социјалните мрежи и е доста популарно...

Во пресрет на Богојавление: „Кој вика дека го нема“: По две недели пронајден првиот крст кој го фрлаше попот на Водици во Пробиштип откако...

Потсетување во пресрет на Богојавление: На Богојавление попот во Пробиштип мораше двапати да фрла свет крст во базенот, затоа што првиот исчезна откако беше...

Марија Пијaнманов и сопругот со париско кафе: Поздрав од Париз „мали маkедончиња“

Некои ги хејтаат, други ги обожаваат. Најчесто може да ги сретнете на социјалните мрежи, каде што споделуваат фотографии од нивните дружби по европските метрополи...

Kонечно посочија кој ден од оваа недела се очекува најмногу СНЕГ: Времето до среда ќе биде студено, а четврток подгответе се за снежна поkривка

Ведро и особено студено во утринските часови ќе биде времето до среда, проследено со слаб до умерен северен ветер, информираат од УХМР. Од среда ќе...
- Advertisement -