4.8 C
Skopje
Friday, February 23, 2024

Многу скап, но се знае и може: Гвардиола повторно сака да ги расипе сметките на Барса, ова ќе биде неговото најголемо засилување..

Многу скап, но се знае и може: Гвардиола повторно сака да ги расипе сметките на Барса, ова ќе биде неговото најголемо засилување..

Шпанските медиуми донесуваат ексклузива – Манчестер Сити и Барселона жестоко се борат за Joshuu Kimmicha, играчот на Баерн и репрезентативец на Германија.

22. годишниот Kimmich е изразито поливалентен играч, технички исклучително поткован, може подеднакво успешно да игра на повеќе позициии од одбрана до среден ред, причина поради која е многу интересен на великаните.

Kimmich во минатата сезона често ги менуваше позициите, но како што стојат работите оваа сезона ќе си остане на местото на десен бек кое остана празно откако Филип Лам ја прекина кариерата.

Лам и Кимич по поливалентност и технички карактеристики имаат доста сличности па може да се каже дека Кимич е вистински наследник на прославениот бивш германски репрезентативец. Гвардиола одлично го познава Кимич, шпански Спорт пишува дека се во прекрасни односи.

Кимич премина во Баерн од Лајпциг. Гвардиола му остана во убаво сеќавање, го смета за тренер кој многу влијаел на неговата кариера и фудбалски развој. Кимич знае дека Гвардиола го почитува, дека е негов љубител и дека тоа може да биде одлучувачко за конечната одлука.

Баерн наводно не сака да го продаде Кимич, но доколку тој инсистира на тоа, Баварците нема да го пуштат под 50 милиони евра. И тоа најмалку, ако се суди по зборовите на Михаел Решкеа, техничкиот директор на Баерн кој верува дека Кимич ќе остане.

Неговата вредност е многу поголема. Мислим дека Баерн нема да го пушти ниту за 50 милиони евра. Кимич наводно излегува со понуди и уште размислува што да направи. Гвардиола ги расипа добрите односи со врхушката на Баерн. Меѓу нив нема зла крв, што би требало да значи дека Сити имаат мала предност во однос на Барселона. Ќе биде тешко да се купи Кимич од Баерн, но безброј пати е потврдено дека во фудбалот парите се тие кои прават чуда, па може да се каже дека тоа не е и невозможна мисија.

Евентуален трансфер на Кимич ќе зависи од реализацијата на излазните трансфер од Барселона која сметките за купување на нови играчи мора да ги пополни со оние кои ги продаваат. Не е тајна дека Каталонците сакаат да се решат од неколку играчи кои не успеаа да се вклопат во тимот на Камп Ноу, а највеќе се двоумат околу Андреа Гомес. Скапо го платија Португалецот и јасно е дека сакаат да го вратат вложеното. Наводно интерес покажале Вест Хем и Тотенхме, но тешко дека ќе ја прифатат сумата која Барселона ја исплати на Валенсија. Барселона со задоволство би го покрила трансферот на Кимич со продажбата на Гомес, но тешко дека ќе успее во тоа.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -