fbpx
8 C
Skopje

Браос бе Балканче, голем фраер си ти пред другарите во Скопје, а тука во Цирих си иначе бајче

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Галама здраво. Сакам да споделам една моја мака која ми тежи одамна. Со сопругот овде во Швајцарија сме веќе седум години. Деца сеуште немаме, немаме уште обезбедено станбени услови и сигурни плати, се надевам во иднина ќе имам дете.

Со Игор овие години поминавме и добро и лошо, заедно, би рекла повеќе лошо, отколку добро. Во последнава година успеавме да земеме кафич под кирија и почнавме навистина добро да заработуваме. Арно ама, убаво вели нашиот народ, парите го расипуваат човекот.

Бидејки сеуште сме на почеток со бизнисот, не можеме да си дозволиме голем персонал, па така, во кафич работиме и јас и Игор. Сега веќе не можеме да доаѓаме заедно во посета на роднините во Македонија, па одиме наизменично, секогаш некој да има во дуќанот тука.

Одиме на по десет дена и се враќаме. И додека јас одам и најпримерно, одморот го користам да се видам со сите роднини, овој мојов последнава година збесна. Три пати беше долу и три пати на фејсбук гледам екцесни ситуации. Почнал да се расфрла со пари, по музики, па последно кај негов другар видов фотка како некоја танчарка им игра во близина, а Игор мафта со пари.

Значи виде малку паричка и почна да покажува чалам балканчево мое (ако продолжи вака, веќе нема да биде мое, ниту јас негова). Чекај бе фраеру, за тие пари со кои и мафташ на танчарката јас ‘рмбачам по цели денови. Како авет сум станата веќе, на чоек не личам. Или ке се скрасиш и ќе бидеш примерен како порано, или секој на своја страна, па лумпувај со танчарките твои после со вошки ко ќе снемаш пари.

А најкриво од сè ми е што кога е тука, како бајче е, слуша што ќе му кажам, се советува со мене, работи и вреден е. Поентата на моево пишување е да дадам пример како парите можат да го расипат човекот.

Мажи, немојте да им го правите ова на сопругите. Женската толеранција е голема, но кога ќе пукне жена и ко ќе рече крај, крај и ќе биде, па оди снајди се сам после. По кафани спечаленото брзо ќе летне…

Петар П

Името и презимето познати на редакцијата. Овој текст е авторски и е превземен со одобрение од редакцијата на Галама.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нов Зеланд се тресе како вејка на ветрот: Трет силен земјотрес. Издадено предупредување за цунами

Трет силен земјотрес го погоди Нов Зеланд за само неколку часа. Магнитудата овој пат беше 8,1 степен, што е најсилна од трите земјотреси. Можни се...

Доктор Николов го повика Филипче на ТВ Дуел: Министре излезете со мене на дебата наместо да се самофалите

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов, го повикува министерот за здаравство, Венко Филипче, на дебата на која би дискутирале за актуелните...

Ако не сакате да одите во теретана, а да изгледате згодни, ова е решение за вас (Видео)

Дечкото одлучил дека не му се исплати да оди во теретана кога Алиекспрес има достава до дома, пишуваат нашите колеги од Мотика.мк во description...

Стојан за Нимет: Е тоа е соживот, ниту го знам ниту го познавам, но ме контактираше на фб за да ми помогне

Некои гестови и постапки заслужуваат јавна благодарност. Денес во Скопје брзајќи да стигнам на работен состанок ја изгубив возачката дозвола. Еден час подоцна добив...

Дали сте знаеле дека во македонската азбука има две зборчиња? Погледнете!

Македонската азбука ја учиме уште во предучилишна возраст, а потоа истата ја користиме целиот живот. Но, ретко кој забележал дека во нашата азбука се кријат...
- Advertisement -