fbpx
6 C
Skopje

Вардарки поразени од Будуќност, на средбата и претходела семејна трагедија на Кликовац

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Македонскиот женски ракометен шампион и претставник во Лигата на шампоните, Вардар го забележа првиот пораз оваа сезона од ЛШ, откако црногорскиот Будуќност славеше во „СЦ Јане Сандански“ со 28-31 (15-16).

Вардарки единственото водство го имаше во раната фаза на натпреварот со 3-2, а потоа играа егал натпревар. Будуќност ја имаше незапирливата Катерина Булатовиќ со која го одржуваа водството кое доаѓаше до 3 разлика. На крајот на полувремето Вардар успеа да намали на еден разлика и се замина со резултат 15-16.

Второто полувреме Будуќност додаде уште гас а вардаровата одбрана немаше решение па така на крајот заслужено ја однесоа победата.

Катерина Булатовиќ беше прва виолина во црногорскиот шампион со 14 голови, а додека кај нашите ракометарки најефикасни беа Пенезиќ со 6 гола, додека Лакрабер и Лекиќ дадоа 5 погодоци.

Она што му претходеше на натпреварот е неочекуваната смрт на Андреа Кликовац, ракометарката на Вардар, која го загуби својот татко, кој допатувал во Скопје за да ја гледа на денешниот натпревар.

Сепак, Кликовац со нејзиниот татко вчера заедно биле на средбата Вардар – Целје, по што заминале во станот каде таа престојува. На татко и му се слошило, по што била повикана и брза помош, но лекарите констатирале само смрт. Неофицијално, станува збор за смрт од срцев удар.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...
- Advertisement -