fbpx
2.8 C
Skopje
- Advertisement -spot_img

AUTHOR NAME

Dejan

447 ПОСТОВИ
0 КОМЕНТАРИ

Двајца градежни работници паднале од скеле

На 15.05.2017 година, во 10:58 часот, во ЕИК Скопје било пријавено дека во Ургентен центар Скопје бил донесен повреден П.Ј. (51) од Скопје, кој...

Екс-министерот за финансии Авдулах Хоти е кандидат на ДСК за нов косовски премиер

Досегашниот министер за финансии во косовската Влада, Авдулах Хоти, е кандидатот на Демократскиот сојуз на Косово за премиер, одлучи денеска неговата партија. Лидерот на партијата...

Кога ќе добиете грч не паничете: Еве што треба да направите за да ја олеснете болката

Грч или ”spazam” претставува стегање на мускулите и затоа е важно да не правите нагли движења на ногата кога настапува грчот. Грчот се смирува...

За руските студенти најголем проблем во државата е корупцијата

Според руските студенти корупцијата и лошото образование се главни проблеми во државата. Ова излегува од резултатите од анкетата на националниот институт на политички иследници. За...

Паметни телефони кои се полнат за само 5 минути во продажба од 2018 година

Паметни телефони чии батерии се полнат за само пет минути ќе влезат во продажба од идната година. Таквата технологија за прв пат беше претставена...

Курц избран за лидер на Австриската народна партија

Раководството на Австриската народна партија (ОВП), помалиот партнер во коалциската Влада во Виена, синоќа го избра министерот за надворешни работи Себастијан Курц за нов...

Тилерсон: Меѓу Вашингтон и Москва нивото на доверба е многу ниско

Билатералните односи меѓу Вашингтон и Москва никогаш не биле толку лоши уште од времето распаѓањето на Советскиот сојуз, „со многу ниско ниво на доверба“,...

Магнезиум: Неопходен минерал во телото

Магнезиум е неопходен за правилно функционирање на организмот бидејќи учествува во  повеќе од 300 биохемиски процеси во телото. Се наоѓа во сите клетки, неопходен...

Ѓорческа 180. тенисерка во светот на последното рангирање на ВТА

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа оваа недела се искачи на 180 место на ВТА листата што е нејзин најдобар пласман во кариерата. Таа има вкупно...

Силен земјотрес во Иран: Тројца загинаа, над 200 тешко повредени

Иранската државна телевизија соопшти дека во земјотресот кој се случил на североистокот на земјата загинале тројца лица, а над 200 се повредени. Како што се...

Зидан: Бејл се уште не тренира, но се надевам дека ќе се врати уште посилен

Герет Бејл, еден од најдобрите фудбалери на Реал Мадрид, сè уште мака мачи со повредите оваа сезона. Велшкиот капитен се повреди на почетокот на...

Грција: Воз излета од шините, двајца загинати

Грчкиот железнички оператор „Траинос“ соопшти дека во несреќата која се случила кога возот излетал од шините загинале двајца патници, а осум се тешко повредени Возот...

Земјотрес од 4,2 степени по Рихтер го разбуди Скопје

Земјотрес со јачина од 4,2 степени по Рихтеровата скала во 4 часот и 8 минути ги разбуди скопјани. Епицентарот на земјотресот е 15 километри источно...

Во Холандија почна со работа најголемата поморска фарма на ветар

Пред неколку дена во Холандија беше пуштена во употреба една од најголемите поморски фарми на ветар во светот со вкупно 150 турбини поставени во...

Како се лекува депресијата?

Во зависност од воспоставената дијагноза зависи и начинот на кој ќе се третира депресивното пореметување. Благите облици на депресија многу успешно се третираат без...

Најмалку 23 жртви во автобуска несреќа во Турција

Автобусот се превртел на свиок на патот од Измир кон летувалиштето Мармарис, наведоа властите на провинцијата Мугла. Сите патници во автобусот биле турски државјани. Засега не...

Нивоата на реките во Македонија двојно намалени

Нивото на реката Вардар кај Скопје и Јегуновце и на Црна кај Новаци е двојно пониско од просекот за мај, покажува хидролошката состојба. Како што...

Ји: Влегувањето на Црна Гора во НАТО најдраматична промена во регионот

Заменикот помошник американски државен секретар Хојт Брајан Ји на 2БС Форумот, кој вчера се одржуваше во Будва изјави дека влегувањето на Црна Гора во...

Хунтелар од лето во нова средина, Шалке не му го продолжи договорот

Шалке 04 одлучи да не го продолжи договорот со Клас Јан Хунтелар, па Холанѓанецот веќе може да започне да бара нов ангажман. Договорот на Хунтелар...

Кои додатоци во исхраната им се потребни на жените?

Единствен план за исхрана и исти суплементи во исхраната со цел постигнување на оптимално здравје е исто како да барате фармерки во една иста големина...

Хакерска офанзива: Нападнати 84 земји низ светот

Масивен хакерски напад со вирусот „ransomver“ погоди голем број на организации во целиот свет, како и државни институции, вклучувајќи го и здравствениот систем на...

Валандово ја одложи одлуката за референдум за изградба на рудници

Советот на општина Валандово ја одложи одлуката за референдумско изјаснување на граѓаните по прашањето „дали се за или против работењето на рудниците во Казандол...

Путин ја укинува анонимноста на интернет

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ со кој планира укинување на анонимноста на интернет до 2030 година, како и посебна контрола на средствата за...

Фотографија што го разгневи светот

Разголен маж фотографиран како позира покрај мртва ајкула го разбесни интернетот. Бизарната фотографија со голема брзина се рашири на социјалните мрежи, а реагираа и организациите...

Трагедија на венчавка: Се срушил ѕид, 25 сватови настрадале (ВИДЕО)

Најмалку 25 луѓе загинале, меѓу кои четири деца, кога во текот на силна бура се срушил ѕид од просторот каде што се одржувала свадбена...

Latest news

- Advertisement -spot_img