16 C
Skopje

Интервју

Интервју Љубчо Георгиевски: Како се роди првата македонска кардиохирургија?

Разговараме со поранешниот премиер, прв претседател на ВМРО-ДПМНЕ и сегашен претседател на ВМРО НП г. Љубчо Георгиевски. ПОГЛЕД: Господине Георгиевски денеска се одбележува 20...

Хрватската десница пропагира етатизам наместо класичен економски либерализам

Марјан Опачак: Хрватските политичари од десниот спектар повеќе пропагираат етатизам наместо вистински конзерватизам. Голем дел се во суштина десничарски марксисти наместо класични економски либерали! Ексклузивно за...

Разговор со претседателот на Обединета македонска дијаспора

Обединета македонска дијаспора или UMD -United Macedonian Diaspora, е глобална мрежа со главно седиште во политичкиот центар на светот, Вашингтон. Разговорот помеѓу Стефан Василевски и...

Интервју Д-р Игор Николов: Европската унија е иднината која Република Македонија ја заслужува

За големата преселба на здравствениот кадар од Македонија, за легализацијата и употребата на канабисот, за аферата „Рекет“, за очекуваниот датум за преговори со ЕУ,...

Интервју со Кристијан Велиновски: Враќањето во „ФК Академија Пандев“ ми дава поголем мотив за уште поголеми успеси и достигнувања

Разговараме со 20. годишниот фудбалер на Академија Пандев Кристијан Велиновски, кој во изминатата сезона беше позајмен фудбалер на ФК Брегалница Штип каде постигна 10...

Малиот Луј

Политиката во Македонија веќе подолг период наликува на лоша фарса во која се зборува за дворски сплеткарења од пред неколку века. Главниот лик во...

Интервју со Џамбаски – европратеник од Европските конзервативци и реформисти: Гоце Делчев е камен-темелникот кој може да не обедини

Разговараме со Ангел Џамбаски - европратеник од Европските конзервативци и реформисти, заменик претседател на ВМРО - Бугарско национално движење ПОГЛЕД: Господине Џамбаски. Од каде започнува...

Интервју со Владо Мисајловски: Сите етникуми се излажани од оваа ненародна власт

Разговараме со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски ПОГЛЕД: Г. Мисајловски. Првиот круг од претседателските избори заврши. Пендаровски е во благо водство пред кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ...