9 C
Skopje

Регион

Самоизолацијата ја продолжија на 28 дена, а полицискиот час уште поригорозен од сега: Соседот Србија со нови мерки во борбата против коронавирусот

Сите мерки за самоизолација се продолжени од 14 на 28 дена, а за викендите забраната за движење е од 15 часот, одлучено е на...

Новак Ѓоковиќ со емотивна порака до сите луѓе на светов: Ве молам, останете дома во карантин, помогнете на луѓето во критична состојба

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ ги повика сите луѓе да останат дома и така да им помогнат на докторите, а дополни и дека моменталниот...

Вучиќ ги пречека кинеските струњаци на аеродром: Кога ќе го победиме коронавирусот ќе го пречекаме кинескиот претседател со 100 илјади луѓе на улица

Најдобро ги познавам нашите ресурси. Ќе покажеме дисциплина и одговорност. Големо фала на Кина, на кинескиот премиер, фала на тоа што дојдовте дури до...

Се за изборите во Хрватска: ХДЗ, конзервативците и десницата, анти-семитизам…

Што се случува со ХДЗ? Каде оди десницата во Хрватска? Мирослав Шкоро и конзервативците на изборите.... Дали Иван Пернар со неговата групација како и...

Во десницата доминира национализам и патријархат, а не вистински конзерватизам

Конзерватизам како во англо-саксонските држави тука тешко да се воспостави. Тоа е така дека најголем дел од луѓето активни во политика ја обожаваат таа...

Хрватскиот аналитичар Бродиќ: Протестните гласачи се голем феномен во Хрватска

Политичкиот аналитичар Иван Бродиќ во интервју за хрватските избори кое ќе излезе наскоро вели: Гласачите на Мирослав Шкоро се хетерогени односно Big Tent гласачко тело....

Хрватската десница пропагира етатизам наместо класичен економски либерализам

Марјан Опачак: Хрватските политичари од десниот спектар повеќе пропагираат етатизам наместо вистински конзерватизам. Голем дел се во суштина десничарски марксисти наместо класични економски либерали! Ексклузивно за...

Ердоган дециден: Турција нема да ги прими новите мигранти

Темата на мигранти во Европа повторно се активира. Од изборни реторики до реални секојдневни ситуации. Нов мигрантски бран се очекува од Сирија во наредниот...

Хрватскиот народ цврсто чекори кон десно

„Хрватска цврсто чекори кон десно! Честитки за неверојатно високата поддршка за независниот кандидат Мирослав Шкоро кој беше подржан од европските и светски конзервативци под...