fbpx
4 C
Skopje

Дали знаете што се случува со телото кога тука ќе ставите коцка мраз? Практикувајте и подмладете се

АКТУЕЛНО

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...

Доколку секојдневно, на одредено место на телото ставите коцка мраз, организмот ќе почне да се подмладува, многу болести исчезнуваат, а вие ќе бидете здрави, расположени и полни со енергија.

Човечкото тело поседува едно потполно единствено место. Доколку секојдневно ставате коцка мраз на ова место, организмот ќе почне да се подмладува, многу болести исчезнуваат, а вие ќе бидете здрави, расположени и полни со енергија.

Ова место се наоѓа помеѓу тетивите во вратот, поконкретно на задниот дел во дупката каде што се соединуваат вратот и главата. Овде се наоѓа точката која во кинеската акупунктура е наречена Фен Фу (засолниште од ветар).

Методот се состои во следново: човек лежи на стомак (или седи) и става коцка мраз (отприлика 2х2цм) на точката Фен Фу (дупката во задниот дел од главата) и коцката мраз ја држи таму 20 минути. Коцката мраз можете да ја обмотате во марамче или завој.

Доколку го практикувате редовно, со пауза најмногуод 2-3 дена, наутро на празен стомак и навечер пред спиење, настинката при ваквата процедура не е возможна!

На почеток може да ви биде ладно, но за 30 до 40 секунди ќе почувствувате прилив на топлина на точката. Првите неколку денови ќе имате чувство на еуфорија поради ослободувањето на ендофрин во крвотокот.

Што се постигнува? Се подобрува сонот, се подобрува општата виталност, вашето расположение, се подобрува работата на дигестивниот систем, ќе ви се намалат и главоболките.

Поточно кажано, постапувајќи по оваа метода не лечи, туку го враќа човекот во својата физиолошка норма, буквално го подмладува телотои му дава силен импулс на живот.

Контраиндикации на дејството на точка Фен Фу: при бременост, при присуство на пејсмејкер, при епилепсија и шизофренија.

Во кинеската медицина, телото се гледа како на енергетски систем, така што масажа може да влијае на протокот на енергија и функционална активност на органи. Друга точка, точка на долговечноста, обезбедува постојана подмладителен и исцелувачки ефект и го спречува стареењето.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Автомобил возеше во спротивна насока на скопска обиколница

Често на социјалните мрежи може да се видат видеа од дивеење со автомобили или мотори, а едно такво беше објавено и денеска. На социјалните мрежи...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...
- Advertisement -