fbpx
-0.5 C
Skopje

Џеј Пи Морган: Биткоинот е измама која ќе се распадне

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Гардијан – Лондон

Биткоинот е измама која на крајот ќе се самораспадне, вели шефот на Џеј Пи Морган, Џејми Димон, кој додаде дека дигиталната валута била смислена да ја користат дилери на дрога, убијци и луѓе кои живеат на места како Северна Кореја.

Во говор на банкарска конференција во Њујорк, Димон рече дека „ќе избрка од работа“ истата секунда ако некој во инвестициската банка биде откриен како тргува со биткоин.

– Поради две причини: тоа е спротивно на нашите правила и затоа што се глупави. И двете нешта се опасни.

Тој додаде: „Валутата нема да профункционира. Не можете да водите бизнис каде луѓето ќе смислат валута од никаде и да мислите дека оние кои ја купуваат се баш умни. Ако сте во Венецуела, Еквадор или во Северна Кореја или на многу слични места, или ако сте дилер со дрога, убиец, нешто слично, тогаш е подобро да работите со биткоин отколку со американскиот долар“.

– Можно е да постои пазар за тоа, ама тоа ќе биде ограничен пазар.

Биткоинот е виртуелна валута, која се појави како последица на финансиската криза. Таа им овозможува на луѓето да ги одминуваат банките и традиционалните процеси на плаќања за стоки и услуги. Банките и други финансиски институции се загрижени заради првичната асоцијација на биткоинот со перење на пари и со онлајн криминалот.

Вредноста на валутата се зголеми за повеќе од четири пати од минатиот декември и достигна повеќе од 4.100 долари, иако не е поддржана од ниту една влада. Валутата падна за четири проценти по коментарите на Димон.

– Ова е полошо од балонот со лалиња, рече Димон, асоцирајќи на прочуеното надувување на пазарот од 17 век. Тој предвидува големи загуби за оние кои инвестирале во биткоинот.

– Не ме прташувајте кога тоа ќе се случи. Тоа може да достигне вредност и до 20.000 долари, но на крајот ќе се распадне. Искрено, шокиран сум од фактот што никој не гледа што е ова всушност, рече Димон.

Сепак, банкарот откри дека неговата ќерка купила биткоин. „Се реши на тоа и сега мисли дека е генијалка“.

Критиките на Димон за валутата се совпадна со предупредувањето од британскиот финансиски регулатор против шпекулативното лудило во врска со иницијалната понуда на валутата (ИКО) во криптовалути како што е биткоинот. ФЦА објави дека секој оној кој инвестира во ИКО треба да биде подготвен дека ќе ги загуби вложените пари. „ИКО се многу ризични, шпекулативни инвестиции“, рече тој.

– Треба да бидете свесни за ризиците кои доаѓаат со тоа… и подгтовени да го загубите целиот влог, посочи Димон.

ИКО се смислени со цел за собирање средства за стартапи на интернет. Наместо да се собираат пари од јавноста во фунти, евра или долари, инвеститорите во ИКО плаќаат во криптовалути. За возврат, им се издава „монета“ или „токен“ со вредност но само во рамките на нивната фирма.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Трогaтелнаа исповед: Ја оставил еден час пред венчавката: Eден час пред олтарот влетал и го изговорил ова

Синди Маисонев секој ден се сеќава детелно на денот кога требало да се омажи за својот вереник, момчето кое го запознала пред две години,...

Ефтов до ВМРО-ДПМНЕ: Мислите дека америkанците се глупи и ништо не гледаат што правите, вие мора да се дистанцирате од Груевски ако сакате да...

Прочитајте ПОВЕЌЕ во продолжение Тој дел што ќе остане од ВМРО-ДПМНЕ кога ќе се одземат гласовите кои ќе завршат на контото на Левица, ќе се...

АГНЕСА: Не правев естетски корекции: По интимност од скоро 20 години, нормален маж нема да ја нарече сопругата „фотошоп барбика“

Агнеса Органџиева, поранешната сопруга на Роберт Орданоски отворено во јавноста зборува за нејзиниот брак со екс-директрот на АЕК. Во последното интервју за ММС вели...

Васко Ефтов: Заев не сака Влада со ВМРО-ДПМНЕ, тој си го сака Мицкоски во Белата палата

Ако сакаше ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, мораше да направи дисконтинуитет со груевизмот. Се додека не се направи дистанцирање од Груевски, овој Зоран...

Дневен хороскоп: Еден знак се наоѓа во тешка ситуација

ОВЕН Се обидувате со нови, поинакви и револуционерни идеји да го подигнете нивото на работата. Моментално нема резултати. Брачниот однос е стабилен. Партнерот е...
- Advertisement -