fbpx
4 C
Skopje

Директорот на Фондот за иновации Јован Деспотовски и неговата сопруга згрижија детенце и покрај трите биолошки

АКТУЕЛНО

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Филипче пресече: Полицискиот час би важел две недели

Му посакуваме на Мицкоски побрзо да оздрави и да закрепне, и здрав и прав да дојде на конгресот и да даде отчет пред делегатите...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

На три биолошки деца директорот на Фондот за иновации, Јован Деспотовски, и неговата сопруга Јана Дуковска-Деспотовска, одлучија да го збогатат семејството со уште еден член згрижувајќи детенце без родителска грижа. Деспотовски ги имаат 5-годишната Нина, 8-годишната Ана и 11-годишниот Андреј, а од неодамна член на нивното семејство е и Иво.

-Уште од самиот почеток на нашата врска со Јово се договоривме дека без разлика дали и колку наши деца ќе имаме, едно мора да посвоиме. Бидејќи имаме три биолошки, Андреј (11), Ана (8) и Нина (5), се одлучивме да станеме згрижувачко семејство. Со тоа, од една страна ќе помогнеме на едно оставено детенце, а од друга страна нема да го земеме редот на семејствата кои чекаат за посвојување на дете. Иако, тоа е поголем ризик за нас како семејство, сметавме дека така е најисправно за сите. И така Иво дојде во нашето семејство како четврт член – вели Јана Дуковска-Деспотовска во интервју за „Мама365 “.

Како што вели таа на ваквиот чекор се решиле после кампањата на Министерството за труд и социјала и УНИЦЕФ.

-Не знаевме ништо за можноста за згрижување. Тимот од Центарот за социјални работи-Скопје ни ја објасни постапката, не запозна со фактот колку дечиња секојдневно се оставаат или чекаат по домовите да бидат згрижени, а не исполнуваат услови да бидат посвоени и згрижувањето е единствена опција за нив. Тоа само не поттикна побрзо да се решиме и да згрижиме дете без родителска грижа. Пред се, заради Иво, да му дадеме можност да расте во здраво семејство, а потоа и заради нашите деца, да им дадеме пример со нашето однесување за сочувство, емпатија, љубов и грижа кон другите, бидејќи некако во секојдневното забрзано живеење овие вредности се забораваат – додава Дуковска-Деспотовска.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ефтов: Заев и Мијалков играа нечесено еден спрема друг, едниот сакал да го апси, а другиот не сакал реално да се смени Мицкоски

Според Васко Ефтов, Мијалков глумел дека сака да го смени Христијан Мицкоски. Тој во својата најнова емисија прави своја анализа на најновите случувања во...

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Раздорот во ДУИ почна да го зема својот данок: Падна првата оставка

Во писмото, ексградоначалникот на Чаир вели: „Со намера да не создадам забуна кај ниту еден мој колега во Собранието, а воедно и да дадам...

Голема тага во домот на балканската дива Карлеуша

Денеска се навршуваат две години од смртта на некогашната радио водителка Дивна Карлеуша. Нејзината ќерка, пејачката Јелена Карлеуша на својот Инстаграм порфил ја објави мајчината...

Љубчо Георгиевски кажува на кој јазик пишувал Гоце Делчев

„Гоце Делчев, Даме Груев, Пере Тошев, Ѓорче, Никола Карев биле учители на бугарската егзархија. Факт е дека ние тоа го криеме во македонската историја....
- Advertisement -