fbpx
5 C
Skopje

ДРУГАРИ И ДРУГАРКИ фала ви за гаќите

АКТУЕЛНО

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Секојдневно илјадници мажи и жени низ земјава работат напорно. И чесно. Прават најдобро што умеат и знаат да обезбедат достоинствен живот за себе, за своите семејства. Работат напорно да го одржат во живот “маалското дуќанче” оти друго немаат. Работат и работат. Плаќаат и претплаќаат. За се! Од приучени инспектори бегаат пазарџии, наставници, дуѓанџии… Внимавај ако немаш “возачка книшка”, внимавај да не запалиш цигара (добро, не секаде) Треба во секое време да имаш по еден два, изводи од Книгата на родените, две три државјанства, една лична карта, уверение за “нормалност” заверено на нотар а изготвено од адвокат. Благовремено најави се во Единствена матична евиденција, за не дај боже. Уверение за положен Тест батерија? Секогаш во задниот џеб да си носиш. Можеби “другарите” сакаат да те вработат. По ѓаволите и со Никола Димитров и со Венко Филипче. Со Срѓан Керим, Мила Царовска и Бујар Османи заедно. Секако,и Кочо Анѓушев и Фамилијата. Преговараат, договараат, по ѓаволите со БДП и со странските инвестиции. Ги мачеле, ги сечеле, ги затварале и рекетирале. Бре, да видиш да не веруваш. Измачени како испосници, ама чавка на чавка не и вади очи. Секојдневно му се потсмеваат секому од нас. Де нема “законски механизам” Зоран Караџовски, де кандидатите во обвинителството масовно конкурирале со фалсификувани документи, де ова, де она…Па по правило следи серија средби со амбасадори, па серија папагалско повторување- НАТО, бла, бла…ЕУ…бла,бла…Правна држава…бла,бла,бла…Секој од нас има морална обврска да не почитува лоши закони, како што има морална да ги почитува добрите. Тука почнува и завршува лојалноста кон “авторитетите” кои по правило се кријат зад “законите, расата, државата, верата, партијата, етничката припадност, патриотизмот…’’ Тука е поставена основата на слободата на секој еден човек.

Пишува: Ѓорѓи Трендафилов 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски: Ќе ги објавувам со име и презиме сите од ВМРО кои плукаат по Заев а зборувале многу за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Овој напиток е ХИТ во светот: Се пие 15 дена, намалува 80 отсто од маснотиите

Револуционерниот напиток стана хит во светот поради својата ефикасност. Тајната е во главната состојка – сода бикарбона бидејќи за четири недели го забрзува метаболизмот и...

Николовски : Штип заслужува да е во сигурни раце

Денеска се приклучив на централниот караван на #СДСМ во Штип, со поддршка и промоција на програмата на Д-р Сашко Николов. Само со Сашко Николов,...

Миленко го нарече Апасиев шарено kурле и му порача: Парите од хонорар кај Катица да ги вратиш

Шареното kурле го рушеше Грујо за да дојде Заев. Заев дојде, kурлето во парламент кворум му обезбедува. Еднаш шарен - секогаш шарен. Парите од хонорар кај...
- Advertisement -