fbpx
-1 C
Skopje

ДУИ: Поглавјето со ВМРО-ДПМНЕ е затворено, во наредните денови ќе разговараме со СДСМ

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Мртва трка во изминатиот период се води меѓу претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во обид да обезбедат парламентарно мнозинство. Прв шансата ја доби претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој имаше рок од 20 дена да обезбеди парламентарно мнозинство и да состави Влада. Сепак, тој не успеа да состави Влада во предвидениот рок и го врати мандатот на претседателот на државата Ѓорге Иванов.

Откако претседателот Ѓорге Иванов најави дека ќе го довери мандатот на оној лидер кој ќе обезбеди мнозинство во парламентот, поточно, оној кој ќе му даде 61 пратенички потпис како гаранција дека го има потребното мнозинство за состав на Влада.

„Во моментов имаме нова ситуација, ставивме крај на едно поглавје, треба да се отвори ново поглавје… ДУИ донесе одлука дека ќе контактира и со ВМРО-ДПМНЕ, и со СДСМ. Со ВМРО-ДПМНЕ поглавјето се затвори, а сега се отвора друго поглавје со СДСМ и сега во наредните денови, ќе седнеме и ќе разговараме“, изјави Ахмети.

Официјална средба меѓу лидерите на ДУИ и СДСМ нема, иако според извори блиски до СДСМ, се водат преговори на различни партиски нивоа.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нов Зеланд се тресе како вејка на ветрот: Трет силен земјотрес. Издадено предупредување за цунами

Трет силен земјотрес го погоди Нов Зеланд за само неколку часа. Магнитудата овој пат беше 8,1 степен, што е најсилна од трите земјотреси. Можни се...

Доктор Николов го повика Филипче на ТВ Дуел: Министре излезете со мене на дебата наместо да се самофалите

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов, го повикува министерот за здаравство, Венко Филипче, на дебата на која би дискутирале за актуелните...

Ако не сакате да одите во теретана, а да изгледате згодни, ова е решение за вас (Видео)

Дечкото одлучил дека не му се исплати да оди во теретана кога Алиекспрес има достава до дома, пишуваат нашите колеги од Мотика.мк во description...

Стојан за Нимет: Е тоа е соживот, ниту го знам ниту го познавам, но ме контактираше на фб за да ми помогне

Некои гестови и постапки заслужуваат јавна благодарност. Денес во Скопје брзајќи да стигнам на работен состанок ја изгубив возачката дозвола. Еден час подоцна добив...

Дали сте знаеле дека во македонската азбука има две зборчиња? Погледнете!

Македонската азбука ја учиме уште во предучилишна возраст, а потоа истата ја користиме целиот живот. Но, ретко кој забележал дека во нашата азбука се кријат...
- Advertisement -