fbpx
2 C
Skopje

Е. Захариева: Можно е Црна Гора да стане првата земја членка на ЕУ од западниот Балкан

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во интервју за бугарското радио „Дарик“ шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева рече дека е возможно Црна Гора да стане првата држава од западниот Балкан, која ќе успее да стане дел од Европската Унија. Таа посочи дека Црна Гора има само уште 5 поглавија од преговорите, кои  не се отворени и се наоѓа во најповолна позиција за зачленување во Унијата. Захариева потсети дека процедурите за влез во ЕУ се долги, но не ја исклучи можноста Подгорица да стане дел од големото европско семејство до 2022 г.
Во врска со Македонија, Захариева изрази жалење поради фактот што нашата земја иако прва од земите од Западен Балкан го добила кандидатскиот статус уште во 2005 г. , поради „причини кои не се во европските држави“ се уште не успева да оствари поголем напредок на патот кон ЕУ. Таа додаде дека промената на политичката ситуација во Македонија е добар знак и исткна дека се надева напорите за зајакнување на политиката за добрососедство и примена на неопходните реформи ќе продолжат.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Талат од Преспав: Дури работев во слаткарница научив да се смеам и кога не ми е денот

Како е да се снима во време на корона и колку се плашеле доколку се заразат од престанок на снимање на Преспав. Снимањето за...

Ретро: Љубчо зборува за Груевски, Спиро во позадина се смешка (видео)

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Господинот Груевски зборуваше за неговото работење во некое апстрактно време, не ја спомнува Владата во која работел, не спомнува кој бил премиер...

Kавга која ја доведе до солзи: Зорица Брунцлик се расплака во живо на Пинкове Ѕвезди

Никој ништо не рекол и не направил. Дали ова е поради мене? Ова е навистина смислено. Во сред емисија со овие зборови се обрати еден...

Твдроглави, но посветени и лојални: Ова се силните карактеристики на луѓето кои во хороскоп се Бик

Голем дел од луѓето не веруваат во хороскоп, но за оние кои веруваат, интересно е да се препознаат одредени карактеристики кај луѓето, кои припаѓаат...

„Го однесов kучето во салон и сега плачам“: Зарем ова е истото милениче? (Фoто)

Еден корисник на Твитер се пожали дека бил многу разочаран кога го видел своето куче по посетата на салон за миленичиња. „Го однесов своето бебе...
- Advertisement -