4 C
Skopje

Експлозијата во Северна Кореја 8 пати помоќна од таа во Хирошима во 1945 година

АКТУЕЛНО

Магнитудата на потресот од најновиот нуклеарен тест во Северна Кореја е околу 5,8 степени по Рихтеровата скала, а експлозијата била речиси осумпати помоќна од таа во Хирошима, соопшти денеска геолошката организација НОРСАР.

Според нив, ако се суди по сеизмичките последици, моќноста на експлозијата во Северна Кореја била околу 120 килотони еквивалент на ТНТ. Атомската бомба фрлена врз Хирошима во август 1945 година била со моќност од 15 килотони.

НОРСАР анализира земјотреси и нуклеарни експлозии.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Сведоштво: Ако ја знаете голготата на болните од корона ќе знаете зошто има толку многу починати

Ако воопшто сте се запрашале зошто имаме толку голем број на заболени, како и огромна смртност, доволно е само да прашате некој од пациентите...

Нови 640 случаи на Ковид-19, 2,634 тестирања се последните резултати во државата

Нови 640 случаи на заразени со коронавирусот 2 634 тестирања, 12 лица починати и 143 пациенти оздравени, е билансот од претходното деноноќие. Починатите 12...
- Advertisement -