fbpx
0 C
Skopje

Филип Петровски за Груевски: Ваков криминал немало во историјата на Македонија

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...


Како зборуваше Филип Петровски во 2011 година, пред да доживее дебакл со својата „Демократска Десница“ и да замине во ВМРО-ДПМНЕ на чело со Никола Груевски:

– ВМРО-ДПМНЕ од 90-те години што јас го знам и денеска има една заедничка работа а тоа е името на партијата кој се користи и злоупотребува кон членството за да се одржи една структура на власт. Јас немам намера никаков политички полтрон на Никола Груевски да бидам.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=11&v=Dvy2tHYLNHI
Во друго негово интервју за владеењето на Никола Груевски, Филип Петровски вели:

Ќе има сериозни истраги за тоа како се потрошени народните пари за тоа што имаме индиции дека ваков криминал досега немало во Република Македонија. На прашањето на В. Ефтов: Чувствувате ли дека прв пат во својата кариера како лидер во ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски како да се плаши? – Петровски одговара:

  • Евидентно е. Доколку не се плашат ќе го остават народот да одлучи слободно, нема да го попишуваат, нема да ја кандидираат по трет пат Рада Шекерова, оние близнаци што ги вадат од СДСМ што е проект на Влатко Ѓорчев. Тоа го знам лично и го потврдувам, сакам да го слушне и македонската јавност.

По катастрофалниот резултат на изборите со неговата партија Филип Петровски се врати во ВМРО-ДПМНЕ чиј што претседател беше токму Никола Груевски кој претходно беше жестоко критикуван лично од него.

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
- Advertisement -