fbpx
-1 C
Skopje

Филмска измама: Се претставил дека е од Кувајт, па му продал часовник за 200 евра

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Скопјанец вчера во текот на денот бил измамен на филмски начин до толку што ако каже на некој, тешко дека ќе го поверува.

Имено Р.У. на возраст од 64 години  пријавил дека  околу 09.30 на ул. “Мито Хаџивасилев Јасмин”  во Скопје, поточно во непосредна близина на паркот од страна на непознат сторител извршена му е измама при што е оштетен за сума од 12.000 денари.

Измамата сторителот ја извршил на тој начин што додека оштетениот заедно со својата сестра од Струга, се движеле на горенаведената локација, во еден момент им пришло машко лице на возраст од 50-60 години и им кажало дека има сопруга  која била болна и се наоѓала во возило  зад зграда во непосредна близина на паркот. Истовремено го прашал оштетениот дали знае некој странски јазик односно германски, бидејќи со него имало едно машко лице дојден од Кувајт, којшто исто така имал болна жена сместена во болница во Косово  а сега требало да оди во болница во Скопје, каде му било кажано дека за лекување на неговата сопруга требало да даде 5.000 евра.

Но бидејќи наводниот кувајтчанец не ги познавал еврата (како валута) ниту имал толкава сум, според натамошното “објаснување“ на измамникот, кувајтчанецот имал златен часовник кој вредел 5.000 евра. Во меѓувреме се појавило и другото машко лице на возраст од 40 години кој се претставил дека е од Кувајт  и  од паричникот извадил  часовник-жолта боја и му го дал во раце на Р.У. притоа му побарал 200 евра за да го увери докторот дека има евра а потоа за половина час ќе се врати за да си го земе часовникот. По ова двете лица заминале во непознат правец, а оштетениот откако минали 30 минути и откако истите не се вратиле сватил дека е измамен.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -