fbpx
6 C
Skopje

Георгиевски удри по Бојко Борисов и Румен Радев: Се правите патриоти во Бугарија на името на Македонија

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Основачот на ВМРО-ДПМНЕ и прв лидер на партијата Љубчо Георгиевски вечерва гостуваше во Топ Тема на телевизија Телма.

Георгиевски е познат контроверзен политичар кој секогаш со своите ставови предизвикува лавина од реакции и коментари, а веруваме дека и овој пат нема да останете рамнодушни на неговите ставови изнесени во вечерашното гостување.

Имено, лидерот на ВМРО НП упати критики до опозицискиот лидер Христијан Мицкоски, кој рече дека продолжил да ја копира политиката на поранешното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, нагласувајќи дека е илузорно дека било која наредна влада би можела да постигне подобар договор за името.

Тој упати остри критики и до бугарскиот премиер и претседател Бојко Борисов и Румен Радев, за кои вели дека избрале да се караат за прашањето за името на Македонија односно истите да се докажуваат пак во Бугарија, кој е поголем патриот.

Мојата теза до бугарските политичари беше следново: Ако вие сакате да гледате на името Македонија како Грците, тогаш секоја додавка може да значи основа за иредентизам за било кој политичар. Има таму некаква кавга меѓу премиерот и претседателот на државата па избраа на прашањето за името да се докажуваат кој е поголем патриот, вели Љубчо Георгиевски во гостувањето на Топ Тема и притоа додава дека Бугарите ништо не спомнале против Грците за името, а сега се јавиле поради тоа што и тие сакале да изиграваат патриоти меѓу своите, вели Георгиевски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Kako мали имaле одличен вид: Како Саша и Дејан Матиќ го изгубиле видот (фото)

Пејачите Саша и Дејан Матиќ денес се многу популарни и речиси секоја песна што ќе ја испеат станува хит. Добро е познато дека тие...

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...
- Advertisement -