fbpx
-2 C
Skopje

Героски: Оти сега кажуваш, Лилјано Поповска?

АКТУЕЛНО

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Ја читам приказната на Лилјана Поповска, лидерката на ДОМ, за тоа како нејзиниот поранешен партнер во власта, Никола Груевски, во 2013 година, во аферата „Музеј“, меѓу другите, притворил и два члена на ДОМ, од кои еден бил нејзиниот зет. Лил’то вели дека тоа било казна од Груевски поради успешниот самостоен настап на ДОМ на локалните избори и уцена да не ја напушта коалицијата. Никола, пак, сведочи дека таа барала да го ослободи нејзиниот зет од притвор.

Иако, се разбира, немам дилема дека случајот „Музеј“ е една од многубројните полициско-судски монтировки на режимот на Никола Груевски, јавно кажувам еве сега (како што сум кажувал и порано, а ќе кажувам и во иднина), дека јас на Лилјана Поповска ништо не ѝ верувам! Нејзиното срамно пактирање со Груевски дефинитивно ѝ го одзеде моралното право по било која основа да се смета за жртва на режимот и за чесна политичарка.

„ДОМ остана во коалицијата – кажа таа – со отворено спротиставување на редица владини предлози“. Кажа и остана жива. Плус убедена дека некој ќе ѝ поверува. Многу голема работа заврши, џанам, тоа нејзино „отворено спротивставување на редица владини предлози“. Да не беше „храбрата“ Лиле, кој знае дали Груевски воопшто ќе паднеше од власт.

Туку, зошто токму сега Лилјана Поповска го спомнува случајот од 2013 година? Во рамките на кампањата „Сега кажувам“? Демек, сега собрала храброст? Ма нееее… Не бидете наивни. Лил’то има конкретен план, типично во нејзин стил.

„Правдата – вели таа – сѐ уште не е достижна за овие, но и за многу други лица од монтираните процеси во минатиот период. Сѐ уште функционираат истите инсталации во судството. Деновиве се вжештува дебатата. Се бара одговорност за судии и обвинители кои биле извршители на политичко-полициски монтирани случаи, во кои настрадале стотици невини луѓе“.

Потоа Лил’то поименично ги реди виновниците за голготата на нејзиниот зет и сега, како и секогаш, од позиција на партнер во власта, бара, цитирам, „поправка на старите и недозволување нови грешки“. Бара од позиција на „жртва“. Слично како Фиат Цаноски, вели. Од кого бара? Па од Заев, претпоставувам. Како што веројатно барала од Груевски. И така ли ќе се „поправаат“ грешките и ќе се реформира нашето судство?

Не знам за вас, ама освен малку во „финоќата“, во стилот и во блазираноста, јас не гледам суштинска разлика меѓу Лилјана Поповска и Амди Бајрам, на пример. Секогаш со власта – тоа е нивната политичка кауза. Затоа, чекам деновиве и Амди Бајрам да ни раскаже некоја приказна за тоа како бил жртва на режимот на Груевски и да крикне: „Нема правда, нема мир!“

Извор: Plusinfo.mk

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Штотуку соопштени најновите резултати: Дури 3127 лица за само 24 часа се тестирани, 1022 од нив се позитивни на ковид 19

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 463, Куманово 30 , Дебар...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски: Ќе ги објавувам со име и презиме сите од ВМРО кои плукаат по Заев а зборувале многу за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Овој напиток е ХИТ во светот: Се пие 15 дена, намалува 80 отсто од маснотиите

Револуционерниот напиток стана хит во светот поради својата ефикасност. Тајната е во главната состојка – сода бикарбона бидејќи за четири недели го забрзува метаболизмот и...
- Advertisement -