fbpx
13.8 C
Skopje

Ѓорѓи Прванов: Не е доволен договорот – важно е да се дознае вистината, Македонија е изградена на Бугарска почва

АКТУЕЛНО

Поранешниот бугарски претседател Георги Прванов вели дека македонската држава е изградена  на бугарска почва и дека откако Македонја се откажа од античката историја почна да гогради идентитетот врз база на кражба на бугарската историја.

Прванов е категоричен дека периодот од крајот на XIX и почетокот на XX век не може да биде оценет на друг начин освен како бугарски во македонската историја.

„Македонската држава се создава, се јавува на бугарска почва“, изјави Прванов во интервју за Радио „Фокус“.

Според Прванов, Бугарија мора да ги извлече аргументите кои зборуваат за бугарската кауза за да се користат на Балканот и да се популаризираат во Европа.

Тој уште додал дека договорот за добрососедство утврдува некои позитивни процеси, но крие и одредени ризици.

„Високо го цениме потпишаниот договор минатата година меѓу Бојко Борисов и Зоран Заев и имав очекувања тој да отиде многу подалеку од она што сме го направиле во претходните години.

Но, не е доволно државниците да застанеме еден до друг. Многу е важно да се дознае вистината”, вели Прванов.

Прванов кој беш претседател на Бугарија во периодот 2002-2012 година моментно е член на Охридската група за поддршка.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -