fbpx
2 C
Skopje

Харадинај самоуверен: Косово до 2020 ќе влезе во НАТО и ќе добие своја војска

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

На меѓународната конференција „НАТО и Западниот Балкан“ што се одржа во Приштина, премиерот на Косово, Рамуш Харадинај додаде дека до крајот на оваа деценија, државата ќе стане дел од НАТО, откако претходно ќе се зачлени во програмата Партнерство за мир.

„Косово наскоро ќе има своја армија во соработка со НАТО, до 2020-та година, се планира да се стане членка на Алијансата“.Гледаме на Алијансата како на посебен фактор за стабилност во регионот, особено кога станува збор за борбата против радикализмот. Вооружените сили на Косово ќе го помогнат овој процес и ќе ја гарантираат безбедноста на сите граѓани на Косово“изјави Харадинај.

Според неговите зборови, сите земји од регионот се соочуваат со различни предизвици истакнувајќи ги како примери – влијание на Русија врз Балканот, екстремизмот, организираниот криминал, сајбер нападите и социо-економските турбуленции.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...
- Advertisement -