fbpx
-7 C
Skopje

И Петар Богојески со разумен предлог за дислокација на споменикот на Андон Ќосето

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Заменик-генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Петар Богојески им се приклучи на Петар Колев, член на Инициативниот Комитет на Граѓанско Демократската Унија и генерал Стојанче Ангелов во повикот до власта за разумно решение на проблемот со дислокацијата на споменикот на Андон Ќосето, кој се наоѓаше пред зградата на Врховниот суд во Скопје. Споменикот на познатиот македонски револуционер беше отстранет пред два дена, со образложение дека е дивоградба со одлука на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов.        Ви го пренесуваме во целост предлогот на г-н Петар Богојески, заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, објавен на неговата официјална facebook страна:

„АПЕЛ 
од Војводата Андон Лазов – Ќосето за национално обединување во Република Македонија!!!

Сите граѓани на РМ, заедно да се обединиме околу споменикот на Војводата Андон Лазов – Ќосето, а не да се разединиме.

1. Советот и Градоначалникот (и тоа мнозинтвото од СДСМ – ЛДП – ДУИ) на град Велес да донесат одлука за изградба на таков споменик, за Војводата да најде мир во својот роден град!
2. Сите ние почитувачи на ликот и делото на Војводата да собереме донација за негов транспорт. (Тука очекувам да донираат и Албанци, зашто Војводата животот го посвети на борбата за слобода од отоманскиот и српскиот јарем врз Македонија).
3. Постамент да донира компанијата која ги изработуваше постаментите во проектот Скопје 2014, за која имам информација дека е во сопственост на истакнат патриот од Скопје. (Ако он одбие, повторно со донација и со искористување на делови – мермер и сл. од стариот постамент, ќе го направиме сите граѓани заедно).
4. На 10 септември 2018 година, денот за помен на Војводата, на општо народна веселба во Велес, да се отвори за јавност споменикот со присуство на вмровци, сдсмовци, либерали, анархолоберали, албанци и бошњаци од велешко… сите заедно да му дадеме мир на човекот!

Тоа е Македонија од 21от Век!
Тоа е Европска Македонија на дело!“

Извор: Трибуна.мк

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -