fbpx
0 C
Skopje

Или Македонија денес ќе добие нов мандатар, или нови избори?

АКТУЕЛНО

Земјотрес од 5,1 степен вечерва пак ја стресе Лариса

Нов земјотрес со јачина од 5,1 степен со епицентар од 30 километри западно од Лариса вечерва во 19.24 часот беше регистриран во Грција. Најмалку 20...

Сонце, па дожд и снег- погледнете какво ќе биде времето до сабота

Во следните два дена ќе се задржи сончево и релативно топло време. Утринските температури на повеќе места ќе се спуштаат под нула, а дневните...

(ВИДЕО) Дарко и Сулејман од Берово: Од Корона се штитиме со по литро ракија на ден

Дарко и Сулејман од Берово се долгогодишните експерти во конзумирање на шливка Тие препорачуваат Беровската сливова ракија како е лекот против корона вирусот.Тие секојдневно се...

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...

Истече рокот за мандатарот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски да состави влада. Бујар Османи како претставник од ДУИ во изјава за медиумите истакна дека ДУИ денеска не донеле одлука по однос на било која од петте опции.

Тоа значи дека претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски како мандатар ќе мора да го врати мандатот кај претседателот Ѓорге Иванов.

Универзитетските професори имаат различни ставови по однос на прашањето, што доколку ВМРО-ДПМНЕ не успее да состави влада. Едни сметаат дека Ѓорге Иванов мандатот ќе треба да го даде на партијата која после ВМРО-ДПМНЕ има најмногу пратеници, а тоа е СДСМ. Други пак велат дека, ако и по истекот на рокот, мандаторот не успее да состави влада, истиот тој треба да му го врати на Ѓорге Иванов, а тој повторно да му го довери на истиот мандатар, во случајот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Рокот истече, а влада се уште не е договорена. Тоа значи дека во текот на денешниот ден претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ќе треба да го врати мандатот на претседателот на државата Ѓорге Иванов, а тој да го направи следниот чекор, да го даде мандатот на Зоран Заев како лидер на партијата која има најмногу гласови после ВМРО-ДПМНЕ, или повторно да му го довери мандатот на истиот мандатар.

Како трета опција, доколку мандатот остане нереализиран, постои можноста Собранието со 61 пратенички глас „за“ да се самораспушти и со тоа да се распишат нови избори во рокот кој е законски предвиден.

Нови избори се зрело решение и за ВМРО-ДПМНЕ кои по истекот на рокот за состав на влада преку соопштение ја информираа јавноста дека единственото зрело решение за надминување на политичката криза во Република Македонија го гледаат во нови избори.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Карлеуша црнината на овој ден не ја симнува од себе: Замина мојата љубов, мојот борец, моето засолниште од злото (ФОТО)

Српската пејачка Јелена Карлеуша денеска го живее еден од најтажните денови во годината. Таа потсетувајќи се на својата мајка денеска ги потсети и фановите дека...

На работа ќе се оди само со негативен тест на Ковид-19: Ова е најновата најстрога мерка која што е воведена во Словачка

Според ТАСР, на денешната седница, словачката влада, во согласност со епидемиолошката состојба, во 30-те области што ќе бидат обележани како црни, од следниот понеделник...

Земјотрес од 5,1 степен вечерва пак ја стресе Лариса

Нов земјотрес со јачина од 5,1 степен со епицентар од 30 километри западно од Лариса вечерва во 19.24 часот беше регистриран во Грција. Најмалку 20...

ФОТО: Лила со раскошно деколте најави „нешто ново“

Една од најпознатите македонски ТВ-водителки Лила Филиповска уште еднаш ја покажа својата убавина , но и нејзиното бујно деколте. По модниот новогодишен едиторијал за познатата...

Сонце, па дожд и снег- погледнете какво ќе биде времето до сабота

Во следните два дена ќе се задржи сончево и релативно топло време. Утринските температури на повеќе места ќе се спуштаат под нула, а дневните...
- Advertisement -