fbpx
0 C
Skopje

Италија сепак ќе настапи на Мундијалот во Русија? На една репрезентација и се заканува исфрлување од Светското првенство

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Перуанската власт би сакала да ја стави националната фудбалска федерација под своја капа, што никако не и се допаѓа на ФИФА. Ако помине навистина најавата за новиот закон, тоа би значело избацување на репрезентацијата од Светското првенство.

Имено, ФИФА жестоко се спротиставува на мешањето на политиката во фудбалот. А оваа нова ситуација претставува шанса за другите репрезентации, кои не успеаа да се пласираат на првенството.

После 36 години фудбалерите на Перу успеаа да ја исполнат желбата на сите Перуанци и конечно се пласираа на Светскотот првенство.

Тие во баражот го исфрлија Нов Зеланд, но се чини дека настапот во Русија би можел да биде доведен во прашање и тоа поради политиката.

Палома Ночеда, перуанска политичарка од владеачката партија која е претседателка на Одборот за млади и спорт, предложила нов закон, според кој Перуанската фудбалска федерација би станала дел од националниот Институт за спорт, пренесува перуанскиот весник Либеро.

Овој предлог на Ночеда сепак има еден голем проблем, тој е во спротивност со строгите одредби и правила на ФИФА.

Светската фудбалска организација не трпи влијание на политиката врз фудбалот и затоа побарала дополнителни информации од Перуанците.

Помине ли предлогот на овој сакон, можно е ФИФА да ја суспендира федерацијата  на Перу и така тие да бидат исфрлени од Мундијалот.

Доколку се случи тоа, со радост оваа вест ќе ја прифатат другите земји кои и покрај тоа што не се пласираа на првенството, би имале шанса да играат во Русија.

Не чекаа долго ниту италијанските медиуми, кои веднаш почнаа да пишуваат за можноста испразнетото место да заземе баш репрезентацијата на Италија.

Инаку, Италија во плеј-офот испадна од Шведска и после 60 години ја изгуби можноста да игра на Мундијалот.

Перуанската федерација веднаш се спротистави на оваа најава на владата за новиот закон и ја повика да не одобри.

Тешко е да се очекува дека тој навистина ќе помине, но страстите се зовриваат во Пери, но и кај Италијаните во овој случај.

Инаку, пласманот на Перу на Светското првенство предизвика голема прослава, Перуанците дури и предизвикале земјотрес славејќи ја големата победа на Нов Зеланд.

Погледнете дел од атмосферата после пласманот на Мундијалот:

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -