fbpx
4 C
Skopje

Изреволтирана невеста: Поради ваквото безобразие – не сакам да ги видам на мојата свадба

АКТУЕЛНО

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...

-Организацијата на венчавката е многу стресна задача за секоја невеста Поканите за венчавка треба да бидат јасно напишани – ако на нив не пишува „ПЛУС 1“ тогаш се подразбира дека на церемонијата треба да се појавите сами.

Една невеста се нашла во стресна ситуација бидејќи дознала дека бројот на гостите ќе го надмине планираниот – кој била во можност да го плати. Па така, се сетила да ја отповика поканата и да замоли еден пар да не се појавуваат на венчавката.

-Дали сум неразумна ако некого замолам да не доаѓа на мојата свадба? Вчера вереникот ми рече дека кај него на работа зборувале за нашата венчавка и дека неговата колешка рекла како таа и нејзиниот сопруг едвај чекаат да дојдат на нашата церемонија. Проблемот е во тоа што нејзиниот сопруг не е поканет, а поканата не важи за „плус 1“.

Партнерите не се повикани, бидејќи во спротивно, тоа ќе беше напишано во поканата. Ние организираме мала венчавка и во можност сме да платиме за 50 лица, а со тоа ние го надмашуваме буџетот, бидејќи ќе треба уште доста да доплатиме. Ја проширивме листата за да можат и нашите колеги да дојдат, бидејќи првобитно планиравме само 46 гости.

Јас неговите колеги воопшто не ги познавам, а ќе ги видам првпат на венчавката, а не пак нивните партнери. Вереникот не кажал ништо на коментарот на колешката, бидејќи му било непријатно и му било срам. Ниту тој не го запознал никогаш нејзиниот сопруг – напишала таа на сајтот Mumset.

Некои од корисниците ја советувале да ја откаже поканата бидејќи тоа е безобразлук. Луѓето кои мислат дека партнерите се подразбираат би требало подобро да ги читаат поканите. Ако на поканата која што сте ја добиле не пишува дека дека може да поведете уште некој со себе, тогаш се подразбира дека треба да се појавите сами.

По некое непишано правило, луѓето кои се во брак треба да добијат покана и за своите партнери, но доколку младоженците не се во финансиска можност, тогаш е подобро да се консултирате со нив или да одите сами.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Декември ќе биде многу среќен за овие три хороскопски знаци: Розите ќе цветаат во име на љубовта

Среќата ќе ги придружува и во следната година во која тие ќе фантазираат, ќе визуелизираат и ќе размислуваат позитивно, а тоа пак ќе отвори...

Апасиев ја прифати поканата: Генерале, спремај турско кафе, превриено, без шеќер

Професоре Апасиев, благодарам на брзиот одговор. Кафето ќе го спремам лично јас. Турско. Превриено. Без шеќер. На 19 ноември го замолив @shlapatalo (Борче Стаменов, скромен дечко...

Венко ги објави резултатите: 40 % од тестираните се позитивни

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-279, Куманово-49,...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...
- Advertisement -