fbpx
0 C
Skopje

Јаневски: Измените ни ја донесоа победата против Шкендија

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Тренерот на најтрофејниот фудбалски клуб во Македонија Чеде Јаневски, истакна дека е задоволен од играта, посебно во вториот дел против Шкендија, каде препознал агилност на своите играчи и желба за победа.

Јаневски истакна дека играчите се заслужни за триумфот над лидерот во првенството Шкендија, и дека со ова покажале карактер.

„На овој натпревар играа двете најдобри екипи во првенството. Првото полувреме го почнавме срамежливо. Се чекаше на грешка, а како одминуваше времето во финишот Шкендија одигра малку подобро од нас. Ние немавме решение во организација на нападот. Тоа Шкендија добро го искористи и во една добра организација, знаевме дека нивниот напад е посилниот дел од тимот, и беа поопасни, и тоа резултираше со гол“.
„Првото полувреме го одигравме под нашите можности. Во вториот дел направивме две измени, го сменивме начинот на играта и со висок притисок им направивме доста проблеми на Шкендија. Почнавме добро и тоа веднаш резултираше со израмнување. За жал не траеше долго бидејќи противникот стигна до ново водство. Потоа за мене се случи еден многу важен момент. Веднаш дојдовме до гол и до 2:2 и тука можам да искажам честитки за играчите кои не се обесхрабрија. После тој израмнувачки гол бевме подобар тим“.

„Можевме порано да го решиме победникот во завршницата каде што требаше само порано да го „погодиме“ играчот за тој да реализира. Сите честитки одат на играчите, затоа што против ваков противник кој што немаше пораз да го завртиш резултатот и да му дадеш четири гола, тоа е за почит“, истакна Јаневски.

Извор: Спорт клуб

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -