27 C
Skopje

Како да приготвите посна салата од туна и зеленчук?

АКТУЕЛНО

Тимот за одговор при катастрофи трага по исчезнатиот велешанец кај Белештевица

Четворица волонтери од Тимот за одговор при катастрофи од Црвен крст на РСМ Општинска организација Велес попладнево се вклучија во потрагата по исчезнатиот велешанец...

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

Најпрво да потенцираме дека состојките слободно може да се зголемат или намалат во количината по желба.

Прокељот го проваруваме во посолена вода 5-6 минути, да омекне. Потоа го цедиме од водата.

Тиквичката ја сечкаме на ситни коцкички и ја ставаме на умерен оган со малку маслиново масло да се попржи. За тоа време ги сечкаме и печените пиперки и ги додаваме и тие да попржат и испуштат од својата миризба. Малку посолуваме.

Во длабока чинија ја истураме туната исцедена од маслото, го додаваме доматот предходно исечкан на коцкички, па пржените тиквички и пиперки, прокељот, исечканите маслинки и млад кромид (јас не ги користам перјата) и салатката/марулата ситно издробена. Се посолува и се убаво се меша.

*Доколку сметате дека ви треба масло (кај мене беше доволно од она кое залепи на туната и она во кое се пржеа тиквичките) додадете си по потреба и желба или од она од конзервата или било какво.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Тимот за одговор при катастрофи трага по исчезнатиот велешанец кај Белештевица

Четворица волонтери од Тимот за одговор при катастрофи од Црвен крст на РСМ Општинска организација Велес попладнево се вклучија во потрагата по исчезнатиот велешанец...

Заев: Го добив мандатот, се подготвувам да бидам премиер 4 години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како одговор на новинарско прашање изјави дека утрово имал средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети Денеска го добивам мандатот...

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...
- Advertisement -