fbpx
3 C
Skopje

Карл Билд со црно сценарио: Доколку има поделба на територии во Косово, Македонија и Босна ќе ги снема

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Поранешниот шведски премиер Карл Билт предупредува дека евентуалната размена на територии меѓу Белград и Приштина ќе резултира со исчезнување на Македонија и на Босна и Херцеговина.

„Поделбата на Косово повторно би ја отворило дебатата за иднината на Босна, а тука е и уште потешкото и поопасно прашање на Македонија, во која Албанците сочинуваат значителен дел од населението“, пишува Билт за американскиот весник „Вашингтон пост“.

Претседателот на Владата на Шведска од 1991 до 1994 година смета дека, иако дискурсот полека се врти кон нови поделби во регионот, тоа е „рецепт за геополитичка нестабилност“, бидејќи „Балканот и оонака е премногу балканизиран“.

„Дискретно, српските и албанските политички лидери ја истражуваат можноста да ги помират свопите разлики со размена на територии“, додава тој, наведувајќи неколку опции во оптек.

„Косово би можело да го отстапи подрачјето северно од Ибар, населено главно со Срби, и да стекне дипломатски плусови, а можно е да ги добие и локациите на југот на Србија доминантно населени со албански жители. Српскиот претседател Александар Вучиќ размислуваше во тој правец, а и албанскиот премиер Еди Рама делува приемчив, како што ми рече во текот на разговорите“, пишува Билт.

„Несомнено, мора да се најде компромис меѓу Белград и Приштина, за да се унапредат европските и атлантски интеграции на двете земји. Тоа може да вклучи и поголем степен на децентрализација на српските делови на Косово и може да значи прием на Косово во ОН“, констатира тој, но, според него, тоа е опасно, па Брисел и Вашингтон мораат да се освестат пред тие ризици.

„Постепената интеграција на Србија и на Албанија во ЕУ и во НАТО, сè на база на постоечките граници и ограничувања, е единствениот пат кон трајна стабилност на регионот. Играњето со границите поделбите на Балканот беа опасни во раните 1990-ти и останаа такви и сега“, заклучува министерот за надворешни работи на Шведска од 2006 до 2014 година.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...
- Advertisement -