fbpx
4 C
Skopje

КОИ СЕ 33 НАЈБОГАТИ ЛУЃЕ НА СВЕТОТ

АКТУЕЛНО

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...

Магазинот Sunday Times денеска ја објави листата на најбогатите луѓе во Велика Британија и светот.

Еве кои се најбогатите луѓе на планетата Земја:

33. Ален и Џерард Вертајмер – 24,5 милијарди долари. Браќата ја поседуваат и ја контролираат компанијата за парфеми House of Chanel.

32. Семјуел и Доналд Њухаус – 25,8 милијарди долари. Браќата се наследници на Advance Publications, издавачка империја вредна повеќе милијарди долари во која спаѓаат и The New Yorker и Vogue.

31. Ма Хуетенг – 26,09 милијарди долари. Кинескиот интернет претприемач е основач, претседател и извршен директор на Tencent. Tencent е холдинг компанија за подружници за маркетинг, медиа, забава итн.

30. Џорџ Сорос – 26,87 милијарди долари. Сорос е еден од најпознатите и најуспешните инвеститори во светот. Сепак, тој почнал многу скромно работејќи на железница и како келнер за да може да студира.

29. Фил Најт – 26,87 милијарди долари. Најт е соосновач и почесен претседател на еден од најголемите и најпознатите спортски брендови, Nike.

28. Марија Франка Фисоло – 26,87 милијарди долари. Италијанската милијардерка е сопственичка на втората по големина кондиторска компанија во Европа, Ferrero.

27. Мукеш Амбани – 28,29 милијарди долари. Амбани е претседател, директор и најголем акционер во компанијата Reliance Industries Limited (RIL).

26. Аксел Думас – 28,8 милијарди долари. Думас е извршен директор на модната куќа Hermès.

25. Фамилија Хенкел – 28,88 милијарди долари. Германската компанија за хемиски производи и потрошувачка стока е основана во 1876 година.

24. Стив Балмер – 23,6 милијарди долари. Балмер е поранешен извршен директор на Microsoft, а моментално е сопственик на кошаркарскиот тим Los Angeles Clippers.

23. Хорхе Пауло Леман – 31 милијарди долари. Леман е најбогатиот човек во Бразил и своето богатство го стекнал со преземање компании.

22. Шелдон Аделсон – 31,93 милијарди долари. Тој е основач и извршен директор на коцкарскиот гигант Las Vegas Sands Corp.

21. Ли Ка-Шинг – 32,97 милијарди долари. Тој е еден од најбогатите луѓе во Азија и еден од првите инвеститори во Facebook.

20. Ванг Џианлин – 33,36 милијарди долари. Тој е основач на една од најголемите компании за недвижности во Кина, Dalian Wanda Group, а поседува и 20% акции во шпанскиот фудбалски клуб Атлетико Мадрид.

19. Џек Ма – 34,5 милијарди долари. Кинескиот милијардер е основа, претседател и извршен директор на е-трговецот Alibaba Group.

На 18. место се наоѓа  Ингвар Кампрад – 36,34 милијарди долари, после него следуваат Карл и Тео Албрехт јуниор – 39,59 милијарди долари,  Штефан Кант и Сузан Клатен – 39,98 милијарди долари.

15. 15. Лилиан Бетанкур – 41,28 милијарди долари. Таа е наследничка на богатството од козметичката куќа L’Oreal и најголем акционер во компанијата.

14. Сергеј Брин – 43,35 милијарди долари. Руско-американскиот компјутерски гениј е соосновач на Google.

13. Лери Пејџ – 44,2 милијарди долари. Пејџ има малку поголемо богатство од својот колега од Google, Сергеј Брин.

12. Бернар Арно – 45,69 милијарди долари. Арно е претседател и изврпен директор на најголемата компанија за лускузна стока, LVMH.

11. Мајкл Блумберг – 50,62 милијарди долари. Тој е соосновач, сопственик и извршен директор на светски познатиот гигант Bloomberg.

10. Лери Елисон – 52,7 милијарди долари. Елисон е основач и претседател на интернационалниот гигант Oracle.

9. Карлос Слим Хелу – 59,71 милијарди долари. Карлос е најбогат човек во Мексико и еден од најбогатите милијардери во светот кои сами го стекнале богатството. Сопственик е на најголемата телеком компанија во Латиснка Америка, America Movil.

8. Марк Цукерберг – 61,92 милијарди долари. Цукерберг е претседател, извршен директор и соосновач на социјалната мрежа Facebook.

7. Џон и Џеклин Марс – 63,6 милијарди долари. Братот и сестрата милијардери се наследници на империјата која ги произведува познатите чоколатца Mars.

6. Ворен Бафет – 79,96 милијарди долари. Легендарниот инвеститор се сета за најуспешен инвеститор во светот.

5. Џеф Безос – 80,22 милијарди долари. Безос е основач, претстедател и извршен директор на најголемиот онлајн трговец, Amazon.

4. Амансио Ортега – 82,42 милијарди долари. Ортега ја основа корпорацијата Inditex во 1985 година во која спаѓаат брендовите Zara, Pull & Bear, Bershka и Massimo Dutti.

3. Бил Гејтс – 91,9 милијарди долари. Гејтс го стекна своето богатство со софтверската компанија Microsoft.

2. Чарлс и Дејвид Кох – 102,4 милијарди долари. Чарлс е претседател и извршен директор, а брат му Дејвид е потпретседател на втората по големина првиатна компанија во САД, Koch Industries

1. Фамилија Волтон – 130,59 милијарди долари. Американската фамилија е основач на најголемиот трговец на мало во светот, Walmart

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Автомобил возеше во спротивна насока на скопска обиколница

Често на социјалните мрежи може да се видат видеа од дивеење со автомобили или мотори, а едно такво беше објавено и денеска. На социјалните мрежи...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...
- Advertisement -