14 C
Skopje

Кој генијален ум го смисли сценариото?

АКТУЕЛНО

Започна приказната од улица на граѓаните полни со револт и желба за правда. Претходната власт фатена со снимени разговори, меѓународната заедница разочарана, граѓаните лути на сè и сешто.

И почна процесот! Новинари, интелектуалци, невладини организации сите на улица за правда и правдини.

Маки, преговори, Пржино и влади, Прибе еден, два….. Ко Рамбо на времето, СЈО се создаде онаа мала светлина во тунелот.

Испечативме маички, создадовме култ кон личности и тргнавме кон правдата.

Сопни се на 80 пратеници мнозинство-правдата во амбис, чукни се во багажникот на Грујо, правдата во амбис, израдувај се на бременоста на Горде и правдата во амбис, Мијалков се измачи шетајќи Шутка-Мериот-Струмица-Шутка, а Орце, Орце стана почесен дипломат со лично обезбедување од една пријателска земја.

И на крајот се појави првиот Рекет на државата, нашиот Џоковиќ порачан од Али- експрес, кој ја дотепа идејата на Кате. Ајде сега нека излезе обвинителката и нека каже зошто вака заврши приказната?

Што и да каже, како и да се напрегне, таа веќе е дел од проблемот, а решението, е за него ќе почекаме.

Правдата ја нема, бројчаникот е кинески како локомотивите и возовите на Никола, уште не е технички примен а веќе не работи. Кога ќе се вклучи на него се оцртува магаре со долги уши, но со зачуван идентитет и јазик и Северна географска позиција.

Можам само да го поздравам генијалниот ум што измисли ваков крај на приказната… И тоа каков крај почитувани?!

Па Холивуд може да завиди, а вие спремајте се доаѓа есен, ајварот, учебниците и да не заборавите ДДВ да си вратите за пиперот.

О само каков крај, крај на една претстава со херои измислени, приказна тажна, Македонија вечна.

И да не заборавам, братската и пријателска земја да ја замолам да појача со паспортите бидејки овде живот нема, само леб и циркус!

О каков крај, крадецот вика држте го крадецот!

Автор: Тој Бугаринот

„Поглед“ се оградува од ставовите на авторот

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Бројките се повторно страшни: За последните 24 часа од 1524 тестови, позитивни на Ковид-19 во земјата се дури 404 случаи

Во последните 24 часа се направени 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 172, Куманово 15, Дебар 4, Штип 8,...

Васко Ефтов: Што не можел да направи Дурловски, а го зборувал? – дали поради ова Дурло го врати мандатот?

Веќе втор носител, од вкупно шест носители на изборните листи на ВМРО ДПМНЕ, си поднесе оставка во последните два месеци. Вчера, носителот на изборната листа...

ТАЖНА ВЕСТ Еден од најпопуларните политичари почина: Амди почивај во мир

На 64-годишна возраст денеска почина Амди Бајрам. Фокус доби потврда од болницата Жан Митрев, каде веќе бил донесен починат. Амди Бајрам пред само 6 дена...

Рекорди се нижат: Се апелира на почитување на мерките – над 983 луѓе биле казнети за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (23/24.10.2020) на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за носење заштитни маски регистрирани се 983 прекршоци. Министерството за...

ВМРО-НП: Георгиевски оствари средба со бугарскиот државен врв

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на...
- Advertisement -